KÖŞE YAZILARIMine Bora Diri

‘Işıklı İnsanlar’ Söyleşileri – Mine Bora Diri yazdı…

Çevresine olumlu etkiler yayan bir kavram olarak ışık konsepti, bu etkinlik dizisinin temelini oluşturuyor. TEPTA Aydınlatma tarafından organize edilen sohbet programı; uzmanlık alanlarında yarattıkları veya ürettikleriyle farklı, başarılı ve dikkat çekici çalışmalarla topluma ışık saçan insanları konuk ediyor. Geçtiğimiz yıllarda öncü mimarlar ile gençleri buluşturduğu bir söyleşi programı düzenleyen TEPTA, söyleşilerine bu sene herkesin ilgisini çekebilecek konu ve konuklarla devam ediyor. Programın Temmuz ayında, birbirinden aydınlık ve bir o kadar renkli konukları olacak.

“Işıklı İnsanlar“ başlığı ile düzenlenen sohbet programına, değişik platformlarda çalışmalarına devam eden, yaptıkları işte gerçekten kendilerini ortaya koyan ve çevrelerinde ilgi uyandıran insanlar misafir ediliyor. Mayıs ayında başlatılan programın ilk konuğu, ses getiren Fi Dizisi’nin sahne arkasını aktaran, dizinin sanat yönetmeni Zeynep Koloğlu idi. Program kapsamında konuk olan keyifyurdu.com‘un kurucusu rehber Mansur Karakoç ise, izleyicilere Hitit’lerin gurme yolculuğunu aktardı. Hitit’lerin sahip olduğu zengin yeme – içme kültürünü, pek bilinmeyen ve ilginç detaylarla paylaştı. Türkiye’nin ilk ve tek lüks web sitesi oggusto.com’un kurucusu ve mücevher yazarı Özlem Güsar son konuktu ve mücevher tarihine damgasını vuran markalardan, tarihe adını yazdırmış kadınların mücevherlerle süslü aşk hikayelerine; yeryüzünün derinliklerinde milyonlarca yılda oluşan değerli taşlardan, Fransız ihtilali ile ortaya çıkan tasarımlara kadar bir çok konuya değindi.

Temmuz ayında konukların ilki, 18 Temmuz 2018 Çarşamba günü Günseli Kato olacak. Kato, sanatçı ve akademisyen kişiliği ile öne çıkan, diğer yandan kültürlerarası köprüler kuran renkli bir kişilik. Minyatür ile başlayan ve çağdaş enstalasyonlara kadar uzanan sanat yolculuğunda Japonya kuşkusuz önemli bir yer tutuyor. Sanatçı, eserlerinde ışığın kaynağı güneşin rengi olan altın rengini kullanıyor, çalışmalarının yanında Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler vermektedir.

Programın 24 Temmuz 2018 Salı günkü konuşmacısı Levent Erden. Geçtiğimiz dönemde ekranların sevilen yapımı İstanbul Kafası ile özdeşleşen Erden, aynı zamanda Türkiye’nin ilk interaktif TV denemesi Aktif TV’nin de genel müdürlüğünü üstlenmişti. Erden’in kariyerinde, kurumsal alanda yöneticilik yaptığı önemli markaların yanı sıra reklamcılıktan, pazarlamaya, akademisyenlikten, geleceğin teknolojilerine kadar uzanan farklı girişimler mevcut. Kuruluşunda aktif rol üstlendiği Bilgi Üniversitesi’nde yer alan yüksek lisans programı Next Academy’nin başkanı olan Levent Erden, yıllardır yakın gelecek anlatıcısı olarak geleceğe ışık tutan isimler arasında yer alıyor.

Işıklı İnsanlar sohbet programının Temmuz ayındaki son konuğu 31 Temmuz 2018 Salı günü söyleşisini yapacak olan Murat Germen. Germen fotoğrafı bir ifade ve araştırma aracı olarak kullanan, İstanbul/ Londra’da yaşayan ve çalışan bir sanatçı. Massachusetts Institute of Technology’den mimarlık yüksek lisans derecesini Amerikan Mimarlar Birliği Altın Madalyası ile aldı. Işığın sanat formu sayılabilecek fotoğrafın öncü ve çağdaş isimlerinden biri olan sanatçı, akademisyen kişiliği ile de ön plana çıkıyor. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde fotoğraf, sanat ve yeni medya dersleri veriyor. Fotoğraf, mimarlık, planlama, yeni medya ve sanat konularında birçok basılı / çevrimiçi yayını olan Germen’in işleri; kentleşme ve mutenalaştırmanın etkileri, katılımcı vatandaşlık ve kent hakları, yerel kültürlerin belgesel sürdürülebilirliği, insanın doğada neden olduğu tahribat gibi konulara odaklanıyor.

Sadece mekanları ve bahçeleri aydınlatan değil; yaşamın her alanına ışık tutan bir firma olmayı kendine misyon edinen TEPTA Aydınlatma, program ile aslında izleyicilere özenle seçtiği deneyimleri sunmak istiyor. Işık kavramsal olarak her zaman pozitif bir etki yayan, mutluluk getiren bir olgu. Sohbetlerde paylaşımda bulunacak konukların aktaracağı deneyimlerin izleyicilere olumlu duygular getirmesi; buluşmaların insanların gün içinde karşılaştıkları zor koşullar arasında biraz olsun keyifli dakikalar sunması hedefleniyor. Bilginin paylaştıkça değerli olduğu felsefesinden hareket eden TEPTA, insanların daha sık ve daha samimi bir biçimde bir araya gelmesini önemli buluyor.

 

 

Mine BORA DİRİ – Kültür Yönetimi Danışmanı/ Yazar

 

 

 

Başa dön tuşu