RESİMSANATTAN

Kader Genç’in görüneni değil olanı resmettiği sergisi…

Akademililer Sanat Merkezi, Kader Genç’in “Kağıt” başlıklı dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Akademililer Sanat Merkezi’nin bu yılki ilk sergisinde Kader Genç, ilk kez yalnızca kağıt işleriyle sanatseverlerin karşısına çıktı.

Serginin katalog metninin yazarı Asya Tura ressamın bu sergisini şu sözlerle ele alıyor: “Hepimizin kendini rahat, kaygısız ve samimi ifade edebildiği bir alanı, özgürce oynayabildiği bir arka bahçesi vardır. Kendisini resimle ifade etmeyi keşfettiğinden beri çizerek not almaya alışık olan Kader Genç bu sergisinde, sadece kendisi davet ettiğinde, paylaşmak istediğinde görülebilen kâğıttan arka bahçesini izleyiciye açıyor. Ortaya koyduğu işler hem plastik hem içerik anlamında ressamın bütün sıkıntılarını, denemelerini, arayışlarını, meraklarını içeren, kural tanımaksızın, tekrar tekrar yapıp bozarak çıkardığı işler. Kader’in son derece içe dönük bir üretim sürecinin sonucu olan kâğıt işlerinde hem kendi ile hem de dünya ile meselelerine yine içerden bir eleştiri getirme kaygısında olduğu aşikâr. Kader her şeyin çöktüğü, yıkıldığı ve bozulduğu dünyayı, yakılıp yırtılabilen kâğıtlar üzerinde parçaladığı ve çarpıttığı figürlerle ortaya koyuyor ve bunu yaparak resmiyle beğeni kazanan değil rahatsız eden olmayı göze alıyor. Ressam bu işlerinde dünya sancısını, kendi sancısıyla birleştirerek izleyeni sarsılma ve yüzleşmeyle baş başa bırakıyor.”

Kader Genç‘in “Kağıt” isimli yeni sergisi, 3 Kasım 2018 tarihine kadar Akademililer Sanat Merkezi‘nde ziyaret edilebilir.

Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Oğuz Kemal Özkan / KitaptanSanattan.com 5.10.2018

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı