RESİMSANATTAN

Kadir Akorak’dan ”Plaja Gider” Sergisi

Kadir Akorak’ın eserlerinin sergilendiği ”Plaja Gider” sergisi 4 Mart – 2 Nisan 2020 tarihleri arasında Abdi İpekçi No:45 Nişantaşı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Galeri Selvin ve Harmonyhip iş birliğiyle gerçekleşen sergide, Kadir Akorak‘ın Alaçatı’daki tek başınalığıyla bir plajda eskizler yaparak başladığı ve daha sonra atölyede yağlı boya ve farklı malzemeler kullanarak yaptığı eserler sergileniyor. Çocukluğundan beri tek başına olmayı seven Akorak, sevinç, neşe, ümit ve baharın gelişini mavi tonlarıyla yansıttığı eserlerinde kendi yaşadığı farklı ruh halini yansıtıyor. Pozitiflik ve etrafına umut verme duygusuyla ele alınan eserler Akorak’ın desenleri ve fırça kullanım şekliyle hissediliyor.

Kadir Akorak, ”Plaja Gider” sergisinde sergilenen eserleriyle ilgili; ”Eserlerimi, hiç bir şeyden tedirgin olmadan, rastgele, savurgan, yalan söylemeden, apaçık içimden geldiği, aklımdan geçtiği, elimden çıktığı, gözümün gördüğü gibi yaptım. Buradaki tüm eserler hesaplanmadan, planlanmadan yapıldı ama hepsi içerisinde kendi matematiği olan hikayeler.” dedi.

Galeri Selvin kurucusu Selvin Gafuroğlu ise sergiyle ilgili ”Kadir Akorak’ı 1980’li yıllardan bu yana tanıyorum. Onun ilk resimlerinde İstanbul’un Galata, Pera ve Halit üçgeninde yaşanan dramatik, aykırı ve acılı insanların hayatlarını gözlemliyorduk. Şimdi ise bu sergide; büyük kent uğultusu kaybolmuş onun yerine yakın ve uzak kıyı görünümlerinin, denizin ve ışığın yumuşak dışavurumunu betimlediğini görüyoruz.” dedi.

Şahmeranda Masal Olabilecek Her Şey Var

”Plaja Gider” sergisinde aynı zamanda Kadir Akorak ‘ın özel olarak İstanbul’a getirilen ünlü şahmeran heykeli de sergileniyor. Akorak’ın çocukluğundan beri severek dinlediği Şahmeran masalından çok etkilenmesiyle başlayan hikaye strafor bir iskeletin üzerine boyadığı surf yelkenlerle kaplanmasıyla hayat buldu. Alaçatı’da yapılan büyüleyici eserin boyu 10 metre yüksekliği ise 6,5 metre. 5 parçaya bölünebilen eser 2 tır ve 5 vinç ile taşınıyor.

Kadir Akorak’ın ”Plaja Gider” sergisi, 2 Nisan 2020 tarihine kadar Abdi İpekçi Caddesi No:45 Nişantaşı’nda ziyaret edilebilir.

*Galeri Pazar günü hariç diğer günleri 11.00-19.00 saatleri arasında açıktır.
Randevu alınarak mesai saatleri dışında ve pazar günü de sergi gezilebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı