RESİMSANATTAN

KANDINSKY’nin 10 ünlü resmi!

Wassily Kandinsky (1866 – 1944), soyut sanatın öncüsü ve ilk soyut suluboya olarak bilinen en eski eserlerden bazılarını resmetmekle ünlü Rus sanatçı.

Sanat, Kandinsky için derinden ruhani bir şeydi ve müzik onun eserlerinin çoğunun ayrılmaz bir parçasıydı. Renkten ilham aldı ve duyguları onun üzerinden aktarabileceğine inandı. Kandinsky, yirminci yüzyılın en etkili ressamlarından biriydi ve Soyut Sanatın Babası olarak adlandırıldı.

İşte sarı-kırmızı-mavi, çeşitli daireler ve kompozisyonlar dahil olmak üzere onun en ünlü resimlerinden 10’u:

#10 Black Lines – Siyah Çizgiler

Yıl: 1913

1910’dan 1914’e kadar olan dönem Wassily Kandinsky’nin sanatsal başarısının zirvesi olarak kabul edilir ve bu resim o dönem sanatının güzel bir örneğidir. Sanatçının gerçek soyut resimlerinin ilklerinden birisidir. Kandinsky’nin Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen önceki tabloları “kıyamet manzaraları” olarak adlandırıldı ve bu çalışmada, yıkıcılık önermesi ile birlikte “uyumsuzluk” dediği şeyi yaratmak için canlı renkler üzerinde güçlü siyah çizgiler kullandı.

#9 Composition X – Kompozisyon X

Yıl: 1939

Doğada soyut olan müzik, Wassily Kandinsky’nin sanatının içsel bir parçasıydı. Bazı spontane eserlerini “doğaçlamalar” ve “kompozisyonlar” olarak detaylandırdı. Bu resim hayat boyu süren Kompozisyon serilerinde sonuncudur. Ön planda parlak renkli formların görsel etkisini artırmak için siyah bir arka plan kullanır. Kompozisyon X, izleyicide ve sanatçıda manevi bir rezonans yaratmayı amaçlayan Kandinsky’nin kariyerinin son aşamasının en ünlü tablosu.

#8 Several Circles – Daireler

Yıl: 1926

Kandinsky, geometrik formlarda çok sayıda sanat eseri yarattı ve ona göre ”daire” en büyük muhalefetlerin sentezidir. Eşmerkezli ve eksantriği tek bir formda ve dengede birleştirir. Üç temel formdan en belirgin olanı dördüncü boyuta işaret ediyor. Üst üste gelen daireler ve uyumlu renkler içeren bu kozmik tablo, dairenin önemini yakalama çabalarının doruğudur.

#7 Der Blaue Reiter

English Title: The Blue Rider – Mavi Binici

Year: 1903

Bu resim Kandinsky’nin soyut öncesi döneminden. Büyük ihtimalle ikinci bir figür, belki de bir çocuk taşıyan kayalık bir çayırdan geçen bir atı gösterir. Kandinsky, biniciyi belirli detaylardan ziyade renklerle gösterir. Kullanıcının hayal gücünü kullanarak resim oluşturmaya ve temsil için renk kullanmaya katılması için bu teknikler daha sonra Kandinsky tarafından soyut çalışmalarında kullanılacaktır. Der Blaue Reiter, Kandinsky’nin sanatsal kariyerini incelerken önemli bir tablo ve onun erken dönem kariyerinin en ünlü eseri. Ünü, adını Kandinsky ve diğer benzer fikirli sanatçıların kurduğu nüfuzlu bir grupla paylaştığı için artmıştır.

#6 Yellow-Red-Blue – Sarı, Kırmızı, Mavi

Yıl: 1925

Suprematizm, sınırlı bir renk yelpazesinde temel geometrik formları tasvir etmeye odaklanmış bir Rus sanat hareketi idi. Bauhaus, Almanya’da 20. yüzyıl sanatında büyük bir etkisi olan ve Kandinsky’nin 1922’den 1933’e kadar öğrettiği modernist bir sanat okuluydu. Bauhaus’taki zamanlarında Kandinsky tarafından boyanan Sarı-Kırmızı-Mavi, yarattığı bir senfoni olarak görülebilir. Solda geometrik şekiller ve parlak renkler, sağdaki soyut şekiller ve koyu renkler ile iki bölüme ayrılabilir.

#5 First Abstract Watercolor – İlk Soyut Suluboya

Yıl: 1910 – 1913

Wassily Kandinsky, figüratif olmayan bir resim sanatında öncü olmak ve sanatı Batı Avrupa sanatının temsili geleneklerinden uzaklaştırmakla ünlüdür. Bu resim, şimdi İlk Soyut Suluboya olarak ünlenen Kandinsky’nin başlıksız bir eseridir. Bazıları tarafından ilk salt soyut resim olarak adalandırılır ve kesinlikle ilklerden biridir. Bu resimde ilk kez Kandinsky, temsili geleneklerden ve saf soyutlamadan tamamen uzaklaştı.

#4 Composition VIII – Kompozisyon VIII

Yıl: 1923

Yapısalcılık, dünyada var olmayan sanat yapıtlarında nesneler inşa ederek işaretlenmiş etkili bir modern sanat hareketiydi. Bu resim, Suprematizm, Konstrüktivizm ve Bauhaus okulunun unsurlarının bir sentezidir ve Kandinsky’nin zamanın modern sanatı üzerindeki etkisini resmeder. Rasyonel geometrik düzeniyle VIII. Bileşim, VII. Bileşim serisindeki daha önceki ve daha ünlü çalışmaların karşıtıdır. Kandinsky’nin Bauhaus döneminin yanı sıra, Kompozisyon serisinin en ünlü eserlerinden biridir.

#3 Farbstudie Quadrate

English Title: Color Study: Squares with Concentric Circles – Renk Çalışması: Konsantrik Daireler ile Kareler

Yıl: 1913

Kandinsky, renkten esinlenmişti ve figürleri kullanmadan duyguyu ona iletebileceğine inandı. Birçok tablodaki renklerin duygusal ve dışavurumcu niteliklerini keşfetti. Basitçe Konsantrik Daireler olarak da bilinen bu resim, en ünlü renk çalışmalarından biri ve belki de en tanınmış eseri. Tüm grid formatlarında düzenlenmiş eşmerkezli dairesel desenler, içindeki renk kombinasyonlarını oluşturur. Farbstudie Quadrate, renklerin etkileşimlerinin algılanan etkilerinin ve renk üretiminin zıt etkilerinin organize bir araştırması olarak görülebilir.

#2 On White II – Beyaz Üzerine

Yıl: 1923

20. yüzyıl Modern Sanatı için bir dönüm noktası olarak görülen bu resim, muhteşem bir renk şemasında farklı geometrik formları tasvir ediyor. Resmin; siyah renk ile ölümü ve tüm bu fırsatların nasıl alınabileceği ile yaşamın olanaklarını temsil ettiği söyleniyor. Siyah, hiçbir şeyi tasvir etmek için kullanılabilirken beyaz da barış ifade edebilir. Beyaz II’de Wassily Kandinsky’nin sayısız soyut geometrik eserlerinden en ünlüsüdür.

#1 Composition VII – Kompozisyon VII

Yıl: 1913

1910 – 1914 yılları Kandinsky’nin kariyerinin zirvesi sayılır ve bu resim, dönem boyunca sanatsal başarısının doruk noktası olarak gösterilir. Bu kompozisyon için diğerlerine göre daha fazla çalışma yaptı, ancak son sürümü sadece üç günde çizdi. Kompozisyon VII’nin Deluge, Last Judgement, Resurrection ve Paradise’ın kıyamet temalarına hitap ettiği düşünülmektedir. Dönen kasırga renkleri ve şekilleri, Kandinsky’nin şimdiye kadar çizdiği en karmaşık parça olarak kabul edildi ve sanatçının en ünlü tablosu.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı