KÖŞE YAZILARISİNEMAVeysel Boğatepe

Alibaba’nın “Görünmez Kuvvet” felsefesi – Veysel Boğatepe yazdı…

“Alibaba’nın sahibi Jack Ma’nın başrolünü üstlendiği filmde geçen olaylar örgüsü, felsefe ve disiplin üzerine yoğunlaşan düşüncenin pratiğidir.”

Forbes Dergisi’nin Eylül 2015 rakamlarına göre 21. 4 milyar dolarlık servetiyle Çin’in ikinci, dünyanın ise 33’ncü zengin kişileri arasında yer alan, 2018 itibariyle de net serveti 43. 5 milyar doları bulan Çin’li işadamının başarı öyküsünü özellikle de iş çevrelerinden neredeyse duymayan yoktur. Okuldaki başarısızlıkları, iş başvurularının reddedilmesi, bankaların kredi vermemesi gibi birçok olumsuzluklara rağmen e-ticaret alanına “Alibaba” adıyla giren Jack Ma, globalleşen dünya da küreselleşmeyi evrensel bir dille yakalamayı başaran bir isim. İnanılması güç başarı öyküsünü, küresel ölçekte paylaşmak için kısa metraj “Gong Shaou Dao” adında bir de film çekti.

Alibaba Group’un yapımcılığını üstlendiği, Jet Li’nin Cast direktörlüğünü yaptığı film, Kasım 2017’de düzenlenen “Double 11 Alışveriş Karnavalı” sırasında ilk defa gösterildi ve bir kaç ayda 170 milyon kişi çevrimiçi izledi. 28 Şubat 2018 tarihi itibariyle de herkesin izleyebileceği şekilde online edildi.

Başarısının ardındaki içrek savaş felsefesi

Jack Ma’nın başarı hikâyesini özetleyen film, 5.000 yıl boyunca Çin’de uygulanan Taiji (Thai-Chi) öğretisinin bir yolu olan “Kung-Fu” felsefesi ve disiplinini ana tema olarak alıyor. Her biri farklı disiplinlere sahip dünyanın en iyi ustalarından Donnie Yen, Sammo Hung-Kang Bo, Jet Li, Jacky Heung, Wu Jing’in yanı sıra Tayland sinemasında “Ong Bang” serisiyle uluslararası üne kavuşan Tony Jaa gibi sekiz usta bu filmde bir araya geliyor.

Efendi Ma’nın (Jack Ma) çimlerin arasında “Huashan Mezhebi” yazılarını fark etmesi ve gözlerini kapatmasıyla başlayan film, finale kadar aksiyon sahneleriyle devam ediyor. İyi bir Kung-Fu ustası olmanın hayalini kuran Ma, ustalık okulunun bulunduğu Hua Dağına gider fakat reddedilir. Çünkü bu okula kabul edilmesi için öncelikle kendisini kanıtlaması gerekmektedir. Kararında ısrarcı olan Ma, dünyanın en ünlü ustalarıyla karşılaşmayı göze alır ve karşılaştığı her ustadan farklı teknik ve disiplinler öğrenir. Ancak karşılaştığı son ustanın (Donnie Yen) bir hareketini fark etmesi, onun için dönüm noktası olacaktır.

Alibaba Group, Amerikan tekelini kırabilir

Temel olarak Çin yaşam tarzı ve savunma sanatları merkezli film, gerçek başarı öyküsüyle bütünsel olarak birbiriyle örtüşüyor. Jack Ma’nın ulaşmak istediği Hua Dağı gerçek öyküsünde ki “Alibaba”yı, reddedilişi ise yukarıda da değindiğim gibi iş başvurularını simgelemektedir. Kung-Fu ustalarıyla karşılaşması ise onca olumsuzluklara rağmen izlediği felsefe ve disiplinin kendisini amacına nasıl ulaştırdığının özetidir. Bu felsefe, içrek savaş olarak özetleyebileceğimiz Çin geleneksel Taiji (Tai-Chi) öğretisine özgü dayanma gücü, dirlik, evrenle uyumu bulma mücadelesidir. O nedenle gerek anlatım dili ve gerek kurgusal olarak Jack Ma’nın başarı hikâyesi, 22 dakikaya sığdırılmış diyebilirim.

Alibaba Group’un yapımcılığında çekilen filmin bir başlangıç olduğunu ve aynı zamanda da ulusal tutkuyu canlandırmayı hedeflediğini söyleyen Jack Ma, yeni filmlere imza atacağının işaretlerini veriyor. Film endüstrisine girmesi durumunda, Çin sinemasındaki Amerikancı tekeli kıracağı kesindir.

Veysel Boğatepe

İşte o film:

Gong Shaou Dao

Senaryo: Zhang Wen

Yönetmen: Zhang Wen

Yapımcı: Jet Li

Yapım: Alibaba Pictures

Tür: Kısa Metraj / Aksiyon

Süre: 22 Dk.

Vizyon: 11 Kasım 2017 (Çin)

Orijinal Dil: Mandarin/ İngilizce Alt Yazı

Oyuncular: Jack Ma, Donnie Yen, Wu Jing, Tony Jaa, Jacky Heung, Assashöryü Akinori, Zou Shiming, Natasha Bordizzo

Başa dön tuşu