SANATTAN

‘Kanlı Postal’ 11 Eylül’de Sinemalarda

12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananların beyaz perdeye aktarıldığı ‘Kanlı Postal’ 11 Eylül’de sinemaseverlerle buluşuyor. Yönetmenliğini Muhammet A. B. Arslan’ın yaptığı, dağıtımcılığını Özen Film’in üstlendiği ‘Kanlı Postal’ 1980 darbesinin 35. yıldönümünden 1 gün önce 11 Eylül’de vizyona giriyor.

2012 yılında çekimlerine başlanan filmin senaristi Muhammet A. B. Arslan, aynı zamanda filmin yönetmenliğini de üstleniyor. Yönetmen Arslan, o dönemde yaşanılanları anlatmak için işkence sahnelerinin yoğunlukla kullanıldığı filmin, nefret duygusunu körüklemediğini aksine izleyicinin sinema salonundan kucaklaşarak çıkmalarını ve en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde barış ve kardeşliğin sembolü olmasını umduğunu söyledi.

IMG_0004

Filmin Konusu

Esat cezaevinde yüzbaşıdır, darbeden sonra hücreye atılanları terbiye etmekle gçrevlidir. Mazlum, Sakine, Sofi, Laz Kemal, isyan ateşini yakan dörtler ve daha birçok kişi cezaevinde kalan tutuklulardır. Mahkumlar siyasi görüşleri, inançları yüzünden Esat ve emri altındaki gardiyanlarından ağır işkenceler görürler. İşkence için hücreye kapatılan Mazlum burada kendini asar, dört arkadaşı da kendilerini canlı canlı yakar. Mahkemede işkencelerin durması talebinde bulunan tutukluların istekleri yerine gelmediğinden tutuklular ölüm orucuna girer ve tüm cezaevlerinde büyük direnişlerin başlaması ile olaylar büyüyerek devam eder.

kanli-postal-2015-fragman

Filmden İlginç Notlar

Film tamamen gerçek olaylara ve karakterlere dayalıdır. Diyalogların tamamı gerçektir.
İşkence sahnelerinin çekimlerinde sinir krizleri geçiren, sakatlıklar yaşayan, psikolojisi bozulan oyuncular oldu.
Mahkumların kendilerini yakma sahnesinde 2 oyuncu gerçekten yandı.

Diyarbakır Cezaevi

Oyuncular

Mesut Akusta
Turgay Tanülkü
Barış Koçak
Kemal Denizci
Levent Akkök
Mihriban Er
Nevin Efe Polat
Ertunç Alıcı
Emre Ertunç
Cansu Fırıncı
İncilay Şahin
Ahmet Özyavuz

Yapım notları

Çekim Yerleri
İstanbul
Çekim Süresi
2012-2015
Süre    
95 Dakika
Vizyona Giriş
11 Eylül 2015

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı