RESİMSANATTAN

‘Karanlığınızla yüzleşecek ve kaçamayacaksınız.’

Genç sanatçı Tayfun Gülnar’ın x-ist’teki ilk kişisel sergisi Chromophobia, izleyiciyle buluştu.

Ürkütücü bir alternatif dünya sahneleyen Tayfun Gülnar, x-ist’teki ilk kişisel sergisi “Chromophobia” yı, harabeler arasında dolaşan hayaletlerin sesinden medeniyetin başaramadıklarını söyletmek temeli üzerine kuruyor. Sergide yer alan çalışmalarını “Eternal Cycle”, “Invasion” ve “Demolish” serileri olarak ayıran sanatçı; Eternal Cycle Serisi’nde insanlık tarihinin her diliminde farklılıklara duyulan tiksintinin tarafsız acımasızlığıyla ilgileniyor. Invasion Serisi, körü körüne inanılmış düşüncelerin hükmüyle oluşan şiddet biçimlerinin yıkıcı izleriyle örtülüdür. Suç, şiddet ve yıkımın öne çıktığı Demolish Serisi’ndeyse Ousmane Sembene’nin “O büyük binaları, caddeleri, tünelleri ve kiliseleri insan etinin üzerine inşa ettiler.” sözünü akıllara getiren kapitalizm artığı işlevsiz yapılar, artık bozulmuş, nefesi kesilmiş ve çiğnenmiş vücutlar üzerine kurulu eski medeniyeti yeni mezarlıklara dönüştürerek şehir ve mezarlığı iç içe geçiriyor.

Eşitsizlik sorununa doğrudan odaklanan “Chromophobia”, mavi kullanımının eşliğinde “Renk, ancak siyah-beyaz vizyonundan bakıldığında tehlikeli görülebilir.” gerçeğiyle yüzleşiyor. Renklerden korkma vakasını, toplumsal şiddet ve ayrımcılık düzeyinde değerlendirerek, acının kaynağının toplumu oluşturan bireylerin tamamı olduğu söylemini ortaya atan, taraf gözetmeksizin her defasında farklılıklara karşı duyulan panik duygusuna dokunarak serginin bütününde acı verici sahneler oluşturan genç sanatçının üretimini de bu korku ve panik hissinin yarattığı savunma mekanizması tetikliyor. Sanatçı, iyicil-kötücül yanlarını reddettiği kurumlar ve kitlelerden doğan güvensizlik ortamının şiddetli olaylarını çatışma manzaralarıyla görünür kılıyor.

İzleyiciye kendi karanlığıyla yüzleşmek durumunda kaldığı ve bundan kaçamayacağı gerilimli sahneler sunan Tayfun Gülnar serginin içeriğini; “Chromophobia izleyenine hafifleme ayrıcalığı sunmaz. En mümkün haliyle beyninizin içinde artakalan karanlıkla yüzleşirsiniz. Tüm devlerinizi öldürür, nefretinizle baş başa kalırsınız. Başkalarının farklılıklarından rahatsızlık duymamaya başlarsınız. Çünkü siz de başkasısınız.” diyerek özetliyor.

Sergiyi 27 Ocak 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz.

x-ist Galeri
Abdi İpekçi Cad. Kaşıkçıoglu Apt. No:42 D.2
Nişantaşı/ İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Chromophobia:
-Hücrenin hafif boyanma veya hiç boya almama niteliği veya boyanmaya karşı direnç gösteriş hâli.
-Renklere karşı tiksinti duyma, özellikle belli renklerden iğrenme.


Başa dön tuşu