KİTAP

Kayıp Diva Rüçhan Çamay’ın Hayatı

Bir döneme damgasını vuran sanatçılardan Rüçhan Çamay’ın hayatı Dilek Yaraş tarafından kitaplaştırıldı. Basım ve dağıtımı yapılan “Kayıp Diva Rüçhan Çamay’ın Hayatı” adlı kitap, kitapseverleri bekliyor. Bir dönemin çok ilginç olaylarına değinen kitap, Rüçhan Çamay’ı daha yakından tanımamızı sağlayacak.

Rüçhan Çamay kimdir?

Müzik öğretmeni Celal İnce tarafından yeteneğinin farkına varılan sanatçı, Ankara Üniversitesi, Devlet Konservatuvarı, Piyano ve Şan Bölümlerinde eğitim aldı. 1947 yılında ilk kez İstanbul’da sahneye çıktı. 16 yaşında Taksim Belediye Gazinosu‘nda şarkı söylemeye başladı. Sahneye takdim edilişi, “Fransız vedeti (şarkıcı) Rüşan” adıyla oldu. Aynı yıl Kani Kıpçak‘ın yönettiği, baş rolünde Cahide Sonku‘nun oynadığı Yuvamı Yıkamazsın adlı filmde rol aldı.

Sahne çalışmalarına devam eden sanatçı, üç yıl sonra Mehmet Muhtar‘ın yönettiği İstanbul Geceleri adlı filmde rol aldı, şarkı söyledi. 1950 – 1953 yılları arasında Radyoevinde de çalışmalar yaparak adını duyurdu. 1953 yılında Amerikalı bir menajerin dikkatini çekerek, davet aldığı ABD‘ne giden Çamay, radyo, TV ve gece kulüplerinde caz müzik üzerine çalıştı.

Aynı yıl, yönetmen, yapımcı ve senarist Turgut Demirağ ile evlendi. Bu evlilikten olan kızı Melike Demirağ da kendisi gibi bir sanatçıdır. Televizyon yayınlarının yeni başladığı Türkiye’de ilk ekrana çıkışında Türk Halk Müziği şarkıları söyledi. 1966’da Moskova Film Festivali‘nde konserler verdi. Milliyet Liseler arası Müzik Yarışması’nda, Ayla Dikmen, Erkin Koray, Bedri Koraman ve Dario Moreno ile birlikte jüri üyesi olarak yer aldı.

Rüçhan Çamay, 1967’de bir kez daha ABD’ne giderek burada çalışmalar yaptı. 1976 yılında çıkardığı “Para Parra Parrra” adlı plağı çok kısa sürede en çok satanlar listesine girdi. 1962 ve 1964 yıllarında iki filmde daha rol alan sanatçı, 1981 yılında sanat çalışmalarını bıraktı.

Kayıp Diva Rüçhan Çamay’ın Hayatı kitabı kimler ne dedi?

Annem, caz şarkıcısı olarak eşsizdir. Onun caz müziği içindeki haline oldum olası hayrandım. Cazı orijinal cazcılar gibi aksanıyla, vurgularıyla, ritmiyle, sahnedeki duruşunun bütünlüğüyle söyleyebilmek çok zordur. Türkiye’de bunu dört dörtlük yapanlardan biriydi annem.”

Melike Demirağ Kızı/Oyuncu/Ses Sanatçısı

Bütünün hayrına olacağına inandığım ve okumak için sabırsızlandığım Kayıp Diva kitabının yolu açık, şansı bol, okuyanı, paylaşanı çok olsun. Deneyimlerini bizimle paylaştığı için sevgili Rüçhan Çamay’a binlerce teşekkür.”

Betül Arım Sinema/Tiyatro Oyuncusu

Saygılarımla. İyi ki vardılar, yoksa biz olmazdık.”

Işıl Yücesoy Oyuncu/Ses Sanatçısı

Rüçhan benim için kadınlık sembolüdür. Bu kadar dişi, bu kadar sınırlar üstü bir kadın olamaz… Sarah Vaughan gibidir Rüçhan’ın sesi.”

Cemil İpekçi Moda Tasarımcısı

Rüçhan Çamay hem sesi, tekniği, hem de güzelliği ile özellikle 50’lilerin ikinci yarısında büyük bir star haline gelmiştir…”

Naim Dilmener Yazar/Müzik Eleştirmeni

Rüçhan Hanım sahnedeki tavırlarıyla, giyimi kuşamıyla da Türkiye’ye gelmiş en zarif ve her şeyiyle olağanüstü farklı bir insandı. Yeni nesillerin ondan öğreneceği çok şey olduğuna inanıyorum.”

Selim İleri Yazar

Rüçhan Çamay’a ulaşabilmek, yıllarca kutusunda sakladığımız çok değerli bir mücevheri gün ışığına çıkarmak gibi bir duyguydu.”

Hülya Tunçağ Müzik Prodüktörü

Haber: Nasuh Bektaş

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı