KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Fractus’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Akademisyen ve multi disipliner sanatçı Yağızhan Çalışkan’ın, İstanbul’daki ilk kişisel sergisi “FRACTUS”un açılışı 13 Aralık 2022 akşamı Istanbul Concept Gallery’de çok sayıda sanatseverin katılımıyla gerçekleşti.

‘Aynı konuda farklı materyallerle ürettiği üç yıllık bir çalışma süreci sonucunda serginin hazırlandığını” belirten sanatçı, “Fractus”un da  kelime anlamı olarak; düzensiz bir görünüme sahip küçük, bireysel öğeler içeren bulut kümeleri anlamına geldiğini ifade etti.

Sanatçı eserleri ile;
-Doğal ne?
-Senin doğalın ne?

Sorularına, Spinoza’nın “tanrı doğaya içkin” sözünden hareketle insanın doğa karşısındaki yerini anlamlandırmaya çalışmaktadır.

İnsan düşünebilen bir varlık olsa da, diğer canlılar karşısında bir üstünlüğü yoktur sadece doğanın bir parçasıdır. Bu bağlamda; Modernleşme sürecindeki dünyamızda yaşanılan ekolojik krize de atıfta bulunarak üretimlerini dört aşamada ve farklı disiplinlerde gerçekleştirmiştir.

Sergini ilk aşaması; iç içe geçmiş katmanlı ve ölçekli çizimlerini çizgi, tuval, kağıt ve mürekkeple oluşturulmuş.
İkinci aşamada sanatçı; video art kullanımlarıyla doğal ve yapay arasında ikilik yaratmayı amaçlamıştır.
Üçüncü aşama; atık plastiklerden üretilen üç boyutlu asalak bir bitki türü olan Cuscuta Monogyna Vahl kütleleri dikkatleri çekiyor.
Ve son aşama olan “fractus” adlı bulut, grift ve katmanlı kesitlerle oluşturduğu grafit uygulamaları ile görselleştirilmiş.

Sergide; insan ilişkilerindeki yapay- doğal, boşluk-doluluk, habis ve iyi olanın bir iletişim sarmalıyla birbirine olan bağı yansıtılmaktadır. Tıpkı çağımızdaki  gözle göremediğimiz ama içerisinde yaşadığımız fiber optik ağ sistemi gibi…

Sanatçımızın belirttiği gibi; “Tüm sanat severlerin sergiyi gelip, görüp, deneyimlemesini tavsiye ediyorum”.

Sergi, Istanbul Concept Gallery’de 13 Aralık 2022 – 07 Ocak 2023 tarihleri arasında ziyarete açık olacaktır.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Güçlü Bir İnsan Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu