SANATTAN

Müzeden Çalınan Eserler Koleksiyonerin Dikkati Sayesinde Kurtarıldı

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nden çalıntı tarihi eserleri satan 2 güvenlik görevlisi, koleksiyonerin dikkati sayesinde yakayı ele verdi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim ve Heykel Müzesi‘nde kayıtlı tarihi ve sanatsal değeri bulunan 5 hat eserini çalarak sattıkları iddiasıyla 2 güvenlik görevlisi gözaltına alındı. Eserlerin çalıntı olduğu, bunları satın alan koleksiyonerin, dikkati sayesinde ortaya çıktı.

Koleksiyonerin gözünden kaçmadı

Birgün’de yer alan habere göre koleksiyoner M. A., iki kişiden 5 parça tarihi ‘hat levha’yı satın almak için anlaştı. 27 bin lira karşılığında bu kişilerden eserleri satın alan koleksiyoner “manevi miras” olarak kayıtlarda yer alan 5 hat eserin arka yüzlerinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin mührü olduğunu gördü.

Eserlerin çalıntı olduğunu fark eden koleksiyoner, daha sonra eserleri kendisine satanlara ulaşarak parasının iadesini istedi. Parasını geri alan M. A., daha sonra üniversite yönetimine giderek durumu anlattı.

Üniversite yönetimi de polise ihbarda bulundu

Eserleri çaldıkları ileri sürülen güvenlik görevlileri Ömer G. ve Sergen K., olayın polise yansıdığını öğrendi. 2 görevli Şişli’de sakladıkları eserleri yanlarına alarak üniversiteye gitti. Güvenlik görevlileri, “Bu eserleri antika pazarında bulduk, bizim okulun olduğunu görünce el koyduk” diyerek, eserleri okul yönetimine teslim etti. Eserleri iade ederek kurtulmayı planladıkları öğrenilen 2 güvenlik görevlisi, İstanbul Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince 30 Ekim’de gözaltına alındı.

Emniyete götürülen şüpheliler, buradaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 2 görevli çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu