ETKİNLİKLER

Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Sergi Salonu Resim Sergisi ve Konser – “Uzun İnce Bir Yoldayım” Âşık Veysel’e Selam

17 – 30 MART 2017

AÇILIŞ: 21 MART – SAAT: 18.00

Küratör: ERKAN DOĞANAY

Pendik Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi Sergi Salonu

Günümüzde de bir “fenomen” olarak adı hala anılan Âşık Veysel, fiziksel engeline rağmen ürettiği şiir, beste ve türkülerinin yanı sıra tutkulu yaşamıyla da ilgi odağı olmakta… Yaşamının sonlandığı 1973 yılına dek dönemin gerek önemli müzisyenleri, fotoğraf sanatçıları, ressamları, yazar, şair ve entelektüelleri tarafından sıklıkla ziyaret edilmiş ve yaşamına dair çeşitli çalışmalar yapılmıştı. Bu isimlerden bazıları Fikret Kızılok, Erkin Koray, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Orhan Peker, Ara Güler, Fikret Otyam ve Ümit Yaşar Oğuzcan’dı. Onu yaşadığı dönem ziyaret eden her sanatçı kendi üretim biçimleri ve anlatımları ile kaydettiler… Bu kayıtlar Büyük Halk Ozanı Âşık Veysel’e hak ettiği değeri kazanmasına bir nebze yardımcı olmuştu. Âşık Veysel, bütün Türkiye için bir müzik insanı, bir halk ozanı olmaktan çok daha başka anlamlar ifade eder. Büyük Ozan, altı yaşından itibaren gözleri görmese de aydınlığı ve umudu içinde yeşertmeyi başardı. İnsanlığın, saflığın ve temizliğin, aşkın ve sevginin, onurun ve bilgeliğin, birliğin ve beraberliğin önemli simgelerinden biri olageldi.

Erkan DOĞANAY’ın küratörlüğünde bir araya gelen sanatçılar tıpkı Âşık Veysel’in yaşadığı dönem onu çalışmalarına taşıyan sanatçıların üretimlerinin bir devamıya da o üretimlere eklenerek tarihe geçecek yeni işler eklediler. Ozan, ölüm yıldönümünde sanatçıların yeniden yorumlamalarıyla anılıyor. Bu projede yer alan Sanatçılar, Âşık Veysel’in gören gözleri olarak onun yaşamına bakmaya çalıştılar, şiirlerini ve türkülerini yorumlayarak, kendi anlatım dili ve üretim yöntemleriyle Ozan’ı sanat çalışmalarına taşıyorlar.

Âşık Veysel’i;

Güneş ACUR, Taner ALAKUŞ, Mustafa ALBAYRAK, Nurhan ALTAY, Zeliha AKÇAOĞLU, Aytaç ARMAĞAN, Seren Ceren ASYALI, Nezihe Bilen ATEŞ, Ragıp BASMAZÖLMEZ, Fırat BİNGÖL, Turan BÜYÜKKAHRAMAN, Adem BAŞPINAR, Cemil ERGÜN, Bedri Rahmi EYÜBOĞLU, Ergun ÇAĞATAY, Etem ÇALIŞKAN, Özgür DEMİRCİ, Bahri GENÇ, Deniz GÖKDUMAN, Işıl GÜLEÇYÜZ, Ara GÜLER, Erkan GÜLER, Füruzan, Medine IRAK, Hüseyin IŞIK, Serdal KESKİN, Naim SÜLEYMAN OMAK, Bahar OGANER, Ozan OGANER, Halil PETÜK, Abdullah SARIŞEN, Cüneyt TEKİN, Funda İYCE TUNCEL, Demet YALÇINKAYA ve Selahattin YILDIRIM yorumladılar.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı