RESİMSANATTAN

Ressam Kani Kaya ve oyuncu Ayçin Tuyun bir “ilk”e imza attılar!

Küratör – Ressam Kani Kaya önümüzdeki yıl İtalya Roma’da gerçekleşecek Türk – İtalyan sanatçıların bir araya geleceği Vatikan – The Secret of Art sergisinde sanatseverlerin beğenisine sunulacak bir portre resim yapacak.
Bu çalışmada sinema, TV ve tiyatronun gizemli ve aranan yüzü Ayçin Tuyun portre modelliği yapacak.
Birlikte yapılacak bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkacak eserin %20’lik satış bedeli telif hakkı Ayçin Tuyun’a ait olacak.

Ressam Kani Kaya, genç sanatçı Ayçin Tuyun’u neden seçtiğini şöyle anlattı; “Eğer doğru açıdan ve doğru ışık ile bakarsanız Ayçin’in yüzünde Mona Lisa’nın tebessümü ve ifadesini görürsünüz. Ben, Ayçin’in gözlerinde gördüğüm ruhunu ve aurasını resmetmeye çalışacağım, Ayçin’in yüzüne ve gözlerine dikkatli baktığınızda bunu anlayabilirsiniz. Bu çalışma soyut – figüratif çalışma olup Rönesans dönemi ve o günkü teknikler ile bir ilgisi olmayacak.”

Sanatçı Ayçin Tuyun ise ressam Kani Kaya ile birlikte çalışmaktan ve telif hakları konusundaki duyarlılığından mutlu olduğunu söyledi. Bir ressam ve bir oyuncunun bir araya gelip özellikle telif hakları konusunda bir ilke imza atmasının önemine vurgu yaptı.

Disiplinler arası sanat dalları arasında BİR İLK

Bu özel çalışma ile sanat dünyasında bir ilk gerçekleşecek. Ayçin Tuyun, Kani Kaya’nın çizeceği resmin telif hakkı olarak %20 copyright’ına sahip olmuş olacak. Böylece ilk defa bir sanatçı modellik yaptığı eser üzerinde hak sahibi olacak. İki sanatçı bu anlaşma ile sanatçı copyright haklarına dikkat çekerek bu durumun sanat dünyasında örnek olmasını istediklerini belirttiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu