RESİMSANATTAN

Sadık ALTINOK’tan “Toprak İnsanları ve Mektuplar”

M. Sadık ALTINOK’un “TOPRAK İNSANLARI VE MEKTUPLAR” Resim Sergisi, Ziraat Tünel Sanat Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Akademik hayatına 2014 yılından bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde devam eden usta sanatçı Sadık Altınok, Ziraat Tünel Sanat Galerisi‘nde açılan “Toprak İnsanları ve Mektuplar” başlıklı sergisi ile sanatseverlerle buluştu.

Yöresel yaşam biçimlerini, figür ve figür grupları ile aktaran sanatçının çalışmalarında metal, gravür ve serigrafi teknikleri göze çarpıyor. Geçmişin izlerini ve kendi topraklarının insanlarını evrensel kültür ile buluşturan Altınok, geçmiş ile gelecek, doğu ile batı arasında kurduğu sentez ile dikkat çekiyor.

M. Sadık ALTINOK‘un “Toprak İnsanları ve Mektuplar” başlıklı resim sergisi 20 Mart 2020 tarihine kadar Ziraat Tünel Sanat Galerisi‘nde ziyaret edilebilir.

M. Sadık ALTINOK Kimdir?

1974 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Devrim ERBİL Atölyesi’nden mezun oldu. Sabri BERKEL ve Fethi KAYAALP Gravür Atölyesi’nde eğitim aldı.  1974 – 1976 yılları arasında İstanbul Askeri Müzesi’nde resim restorasyonu çalışmalarında bulundu. 1987 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde “Sanatta Yeterlilik” yaptı. 1985 – 1987 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Gravür Atölyesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1990 – 1998 yılları arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde Serigrafi Programı’nın kurulmasına katkı sağlayarak program yürütücülüğünü üstlendi. Daha sonra aynı kurumda 1998 – 2001 yılları arasında Matbaa ve Baskı Teknikleri Program Yürütücülüğü, 2001 – 2005 yılları arasında Teknik Programlar Bölüm Başkanlığı yaptı. 2005 yılında Doğuş Üniversitesi’nde görev almaya başlayan ALTINOK, 2005 – 2006 yılları arasında Sanat Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı, 2006 – 2012 yılları arasında Resim Bölüm Başkanlığı ve Fakülte Dekan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Sanatçının, 1971-2019 yılları arasında yurtiçinde kişisel sergileri ve 1987-2015 arasında yurtdışı sergileri bulunmaktadır. Ayrıca; mozaik çalışmaları, seramik ve vitray çalışmaları olmak üzere mimari yapılarda uygulamaları yer almakta ve yurtiçi – yurtdışında kişi, kurum ve kuruluşlarda çok sayıda yapıtı bulunmaktadır. ALTINOK, 2014 yılından bu yana Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ders vermekte ve ayrıca Atölye Şişeli Bahçe Üsküdar’da sanat çalışmalarını sürdürmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı