SANATTAN

Sanatlarını Getirdiler, Hayalleri Gerçekleştirdiler!

Sanatçı-izleyici ilişkisine farklı bir bakış açısı getiren ve değiş-tokuş kavramını merkeze alan proje ‘Bring Your Art'(Sanatını getir), İstanbullu performans sanatçılarının bir dizi gösterisiyle İstanbul’da bağımsız bir alanda 20 Ağustos 2016’da gerçekleştirildi.

Sanat ile ilgili mevcut gösterim alanlarının dışında, her türlü sanat disiplininin kendine yer bulabilmesini hedefleyen ‘Bring Your Art’ projesi sanatçıları; Ayça Ceylan, Burçak Konukman, Cathleen Henninot, Hilal Özçelik, Mustafa Özdemir, Pınar Tuncer ve Selin Kocagöncü performanslarını, izleyiciyi değiş-tokuş yapabilecek konuma getirerek ve aynı zamanda eserlerin üzerine konuşulabilmelerine fırsat sağlayarak farklı bir disiplin ve deneyimle sergilediler.

IMG_0815
Ayça Ceylan “bugünlere eklediğim tüm yardımcı cümleler” performansı ile, yeme-içme edimleri üzerinden aktive olan doyum mekanizmalarımızın algılama biçimleri ile ilişkilenip, izleyiciyi kendi iç dünyasını sorgulamaya ve kendi özüyle yüzleşmeye götürürken onları farkında olmadan performansın içine alarak değiş tokuş kavramını etkili bir şekilde gerçekleştirdi.

 

 

IMG_0784Burçak  Konukman’ın ”A Fragile” performansı ise, anlık reflekslerin, konuşmaların kayıt altına alınmasıyla oluşturulan bir şarkının performatif sunumunu amaçlıyordu. Bu şarkılar performans sırasında farklı seslerin kayıt edilmesi ile üretilen deneysel bir ses kolajıydı. “Fragile” performansı “Bring your art” etkinliğinde bu kolajın devamına yönelik deneysel bir performans olarak yer aldı. İzleyicinin ve seslerin katılımı ile gerçekleşen bu performans sonunda “Leftovers” formatı bağlamında, farklı bağımsız sanat alanlarında kullanılmak üzere yeni 5 şarkı kaydedilmesi amaçlandı.

IMG_0820

 

Hilal Özçelik, ”Dream No 2” isimli, panel üstüne yaptığı insan-doğa-hayvan üçlemesinin çizimleri ile, düşsel bir anlatı yaratırken gerçek dünyada dokunulamayacak bir rüyayı, tüm gece sürdürdüğü performansında canlı izleme fırsatı sundu.

 

IMG_0805
Mustafa Özdemir, ”0010” ismini verdiği, yakın ve anlık tarihimiz ile filtrelenmiş live elektronik müzik setini çalarken, kendi eserlerinden oluşan bir seçkiyle 25 dk süresince live seti ile izleyiciyi elektronik müzik kıyılarına götürdü.

 

IMG_0804

 

Cathleen Henninot‘nun ”Vaxt” adlı resim serisi, dün, bugün ve gelecek arasındaki gri tonları görünür kıldı.

 

 

 

 

 

IMG_0791

 


Pınar Tuncer
’in “Shelter For a Plastic World” fotoğraf serisi, plastiklerin çoğaldığı bir dönemde doğal olana özlemlerimizi çoğullaştıran bir yapı kurarak biraz olsun dinlenip nefes almak isteyen, hayal kurmaya ihtiyacı olan herkes için fotoğraflarla da olsa bir sığınak oldu.

 

 

 

Selin Kocagöncü

 

 

Selin Kocagöncü ise muhalif seslerin susturulduğu bir dönemde aykırı ve cesur bir çıkışla, YHT istasyonundaki yürüyen merdivende başkalarına saygı duyulan bir kültürü yerleştirme çabalarının belgesini ‘YHT İşi videosu’nda sergiledi. Sergilemede, sanatçının haftanın iki günü gerçekleştirdiği kayıtlardan bir seçki, 12 dakika 30 saniyelik bir video döngüsü olarak gösterildi.

 

 

 

20 Ağustos 2016 akşamı, Özgür Paksoy, Pınar Derin Gençer ve Margaux Aubin tarafından düzenlenen ‘Bring Your Art’ Projesi ile özellikle bağımsız sanatçılar için hayal edilecek esnek bir buluşma alanının temelleri atıldı.

14045895_10153890671679226_3218551728103075630_n (1)

ASG Açık Çağrı Poster

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı