KİTAP

Sapiens’in Yazarından: 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Tüm dünyada büyük ilgi gören Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens’in yazarı Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap’tan yayımlanan ’21. Yüzyıl İçin 21 Ders’ kitabında yeni yüzyıla ışık tutabilecek sorulara yanıt arıyor.

21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden Yuval Noah Harari, ilk kitabı Sapiens’te insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü, ikinci kitabı Homo Deus’ta çarpıcı öngörüleriyle insanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu ele almıştı. 2018 yılında İngiltere ve ABD’yle eşzamanlı olarak yayımlanan 21. Yüzyıl İçin 21 Ders ise bu yüzyılın eşi benzeri görülmemiş teknolojik ve ekonomik kırılmalarıyla ve yaşanan aralıksız değişimlerle başa çıkabilmek için elzem soruları tartışmaya açıyor.

-Tanrı geri mi dönüyor?
-Bilgisayarlar ve robotlar insan olmanın anlamını nasıl değiştirecek?
-Yalan haber salgını karşısında ne yapabiliriz?
-Büyük Veri bizi sürekli izlerken, seçme özgürlüğümüzü nasıl geri kazanabiliriz?
-Dünyayı anlayamıyorsak doğruyla yanlışı, haklıyla haksızı nasıl ayırt edeceğiz?
-Ufkumuzu aşan, bütünüyle insan kontrolünün dışında dönen ve tüm tanrılarla ideolojilere gölge düşüren bir dünyada sağlam bir etik zemin bulmak mümkün mü?
-Homo sapiens yarattığı dünyayı anlamlandırma yetisine sahip mi? Gerçekliği kurmacadan ayıran belirgin bir sınır kaldı mı?
-Eşitsizlik ve iklim değişikliğinin açtığı dertlere milliyetçilik deva olabilir mi?
-Eski anlatıların çöküp yerine yenilerinin gelmediği bir çağda ne tür becerilere ihtiyacımız var?

Harari bu ve benzeri çok temel soru(n)ları, her biri birbirinden kışkırtıcı ve derinlikli 21 bölümde ele alırken, daha önceki kitaplarında ortaya koyduğu fikirlere dayanarak siyasi, teknolojik, toplumsal ve varoluşsal zorluklara açıklık getiriyor.

21. Yüzyıl İçin 21 Ders
Bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz: https://www.angekitap.com/urun/21-yuzyil-icin-21-ders-yuval-noah-harari/

Dr. Ümit Aktaş’tan Kanser Düşmanı 5 Besin Önerisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu