KÖŞE YAZILARIYeşer Yelmez

‘Parallel Animals’ Sergisi Üzerine – Yeşer Yelmez yazdı…

Yeni nesil sanatçı Maria Roza’nın Istanbul Concept Gallery’de düzenlenen “Parallel Animals” adlı kişisel sergisi 15 Kasım’da izleyicisi ile buluştu.

Sanatçı eserlerinde hayvan ve insan bedeni üzerinden doğayla mistik bir bağlantı kurarak ilerlemekte.

Roza, resimleri aracılığı ile bütün canlıların duygu ve hislerini birleştirip, bütünleştirerek doğanın ayrılmaz bir parçası olduğumuzu eserleri ile anlatma çabası ile bir anlatım dili oluşturmuştur.

Kendi varlığını sorgulayan insana bilinçaltında “Biz Kimiz?” sorusunu aklına getirir. Ve bu soruya cevap niteliğinde, tüm canlıların eşitlik ilkesi içerisinde evrenin ayrılmaz ve değişmez bir parçası olduğu yanıtını hatırlatır.

Maria Roza, “insanın doğadaki tüm canlılar gibi ekosistemin bir parçası olduğunu, tabiata sırtını dönmeden güven duyarak ona yaslanırsak doğadaki tüm canlıların da bizleri kucaklayacaklarını, yalnızlık ve kaybolmuşluk hislerinden çıkmak için bir tünel oluşturacağını” dile getiriyor.

Eserlerde hayvan patisi ile insan elinin bir olmuş halini göreceksiniz. Burada çok önemli bir mesaj var! İnsan elinin tarihteki ilk fonksiyonel işlev gören uzuvları “toplayıcı parmaklar” yüzük ve serçe parmaklarımız. İlk insanların beslenmek, ağaçtan meyve koparmak, topraktan bitki toplamak için kullandıkları parmaklardır. Bu durum, ta ki başparmağın fonksiyonunu keşfedene kadar devam etmiştir. Hikaye baş parmağın keşfi ile değişti tabi! Ve doğadaki diğer canlılara karşı üstünlük sağladık. Alet yaptık, avlandık, bulunduğumuz coğrafyaya hükmettik. Bu sebeple yüzde doksan hayvan neslini katlettik!

Maria Roza’nın eserlerinde toplayıcı parmakları kullanmasının nedeni, sanatçının kendi ifadesi ile:

“Benim insanım doğayı katletmez, bana zarar vermez ve beni zehirlemez. Doğaya güvenerek ve yaslanarak bir ve bütün olur.”

Tuval üzerine figüratif çalışmaların yer aldığı işlerde sanatçının kendine has fırça darbeleri ile izleyicisine aktarmak istediği mesajı hissedeceğiniz bu özel sergiyi 10 Aralık 2022 tarihine kadar Istanbul Concept Gallery’de izleyebilirsiniz.

Yeşer Yelmez
Sanat Yönetmeni

Maria Roza Kimdir?

1998, Bakü doğumlu, Ankara’da çalışıyor. 2016’da Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun olduktan sonra lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Resim Bölümü’nde derece ile tamamlayan Maria Roza, aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.
Kişisel sergilerinin yanı sıra çok sayıda  yurt içi ve yurt dışında karma sergilere katılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu