MÜZİKSANATTAN

Semiha Berksoy Opera Vakfı 2023 Ödül Töreni Gerçekleşti

Opera dünyasının en önemli ve saygın ödüllerinden biri olan ‘Semiha Berksoy Opera Ödülleri’ 2023 yılında Kadiköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilen törenle birlikte sahiplerini buldu.

19 Haziran 2023 tarihinde Kadiköy’de yer alan Süreyya Opera Sahnesi’nde gerçekleştirilen davetle birlikte sanat camiasının önemli simaları bir araya gelme fırsatı yakaladı. Gelenekselleşen ve aynı zamanda bir ilk olan opera ödülleri bu yıl da sahiplerini bulurken, gerçekleştirilen ödül töreni büyük ses getirdi.

Seçici Kurulu, Zeliha Berksoy’un başkanlığında, Devlet Sanatçısı Orkestra Şefi Gürer Aykal, Devlet Opera ve Balesi önceki Genel Müdürlerinden Remzi Buharalı, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü soprano AytülBüyüksaraç, İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından soprano Ayşe Sezerman ve bariton Cem Şenler, Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası solo çellisti Erdoğan Davran ve dramaturg Serdar Ongurlar’ın katılımıyla; 24 Mayıs 2023Çarşamba günü İstanbul’da toplanarak, ödül alan kurum ve kişileri belirledi.

Seçici Kurulun görüş alışverişinde bulunarak oybirliğiyle sonuca varılan Semiha Berksoy Opera Vakfı 2023 Ödülleri’nin dağılımı ise şu şekilde oldu:

“Vakıf Kurumsal Ödülleri”

    • “Semiha Berksoy Özel Ödülü”15 yıldır opera dünyasına birçok yıldız kazandıran ve operamıza katkıda bulunan İZMİR ULUSAL GENÇ SOLİST ŞAN YARIŞMASI’NA,

“Vakıf Başarı ve Saygı Ödülleri”

    • Vakıf Özel Onur Ödülü, Opera sanatımıza büyük katkıları bulunan Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından soprano Sayın NİLGÜN AKKERMAN’A
    • Ahmed Adnan Saygun Ödülü de yazdığı müziklerle hepimizin büyük beğenisini kazanan besteci TURGAY ERDENER’E,

“2022 – 2023 Sanat Sezonu Kurumsal Vakıf Başarı Ödülleri”

  • “En İyi Opera Orkestra Şefi Ödülü” şef CAN OKAN’A,
  • “Ferhan Onat Onur Ödülü ve En İyi Kadın Opera Sanatçısı Ödülü”İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden soprano HANDE SONER ÜRBEN’E
  • “Mustafa İktu Onur Ödülü ve En İyi Erkek Opera Sanatçısı Ödülü”İzmir Devlet Opera ve Balesi’nden tenor ERDEM ERDOĞAN’A

verilmiştir.

Semiha Berksoy Opera Vakfı’nın 2023 ödülleri hakkında konuşan Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı Zeliha Berksoy, duygularını şu şekilde dile getirdi: Türk Operasının kilometre taşlarından biri olan değerli büyüğümüz Semiha Berksoy adına kurulan, yapmış olduğu seçkin çalışmaların yanı sıra adına opera ödülleri verilen SEMİHA BERKSOY OPERA VAKFI’nın, 2009 yılından bu yana sunduğu ödüller, sanat dünyamızda büyük bir isteklendirme (motivasyon) oluşturmaktadır. Bugüne değin ödül almış sanatçılar ve kurumlar, ulu önder Atatürk’ün kurduğu Türk Operasına emek verenler, anlamlı; anlamlı olduğu kadar da bugünden yarına bir köprü görevi görmektedir. Yıkılması güç, sağlam köprüler çoğaldığı sürece, Türk Operasının Dünya Opera arenasında kalıcı bir yere sahip olacağı da kuşku götürmez bir gerçektir. Bu nedenle Türk operalarının daha çok sahnelendiği ve daha çok yazıldığı sezonları görmek, buna tanık olmak, geçmişte opera sanatımıza hizmet edenlerin ruhlarını ışıklandıracaktır. Tıpkı adına verilen ödülleri ruhunda hissettiğine inandığımız ‘melek’ olarak adlandırdığımız Semiha Berksoy gibi. Ödül alan tüm sanatçıları ve kurumları kutluyorum ve öncelikle Seçici Kurulumuza ve bugüne değin emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Ödül töreni sonrası yapılacak olan konserde, ödül alan sanatçılardan soprano Hande Soner Ürben, tenor Burak Dabakoğlu ve tenor Erdem Erdoğan opera dünyamızın seçkin yapıtlarından aryalar seslendirecek. Sanatçılara piyanoda İstanbul Devlet Opera ve Balesi korrepetitörü piyanist Fügen Yiğitgil eşlik edecek.

Denizbank’ın sponsorluğunda Kadiköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde, Semiha Berksoy’un “Sahne Sanatları Bayramı” olarak adlandırdığı ödül töreninin gerçekleşmesinin ardından, soprano Hande Soner Ürben, tenor Burak Dabakoğlu ve tenor Erdem Erdoğan opera dünyamızın seçkin yapıtlarından aryalar seslendirerek, unutulmaz bir performansa imza atmayı başardılar.

Stresle Mücadele Etmek için 10 Altın Öneri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu