KİTAP

Sesli Ortamda Çalışmanın Faydası

Arkadaşlarınızla buluşmak için bir kafeye gittiğinizde bu yerlere çalışmak için gelen insanları görüp şaşırdığınız oldu mu? “Neden daha sessiz bir yere gitmiyor?” sorusu aklınıza gelmiş olabilir fakat araştırmalar bir kafede çalışmanın kütüphanede çalışmaktan daha yararlı olduğunu söylüyor.

Chicago Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın bulgularına göre fazla sessizlik gürültü kadar dikkat dağıtıcı bir unsur. Deneyler sonucunda  insan zihninin en yaratıcı olduğu ses seviyesi 70 desibel olarak bulunmuş – bu da ortalama bir kafedeki arka plan sesine denk geliyor.

Çalışmayı yürüten profesörlerden biri olan Dr. Mehta’nın söylediğine göre mutlak sessizlik bir şeye fazla odaklanmamıza sebep olduğu için soyut bir şekilde düşünmemizi engelliyor.

Hem yaratıcı olmak hem de evinizdeki konfordan vazgeçmemek istiyorsanız, bunun da çözümü var. Amerikalı bir grup girişimci coffitivity.com isimli bir websitesi kurmuş – ücretsiz olarak farklı tarzda kafelerin seslerini dinleyebileceğiniz bir yer. Ofiste çalışmayı veya evde yalnız kalmayı sevmiyorsanız bu site sayesinde favori kafenizin ortamını kendi ayağınıza getirebilir ve hayal gücünüzü hareketlendirebilirsiniz. Sitenin Android ve iOS appleri de bulunuyor.

(www.nolm.us)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı