KİTAP

Sevgi Soysal Öykü Ödülü’nün sahipleri belli oldu!

Bursa Nilüfer Belediyesi’nin Yılın Yazarı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Sevgi Soysal Öykü Ödülü’nün sahibi belli oldu. 640 öykünün yer aldığı yarışmada büyük ödülün sahibi Başak Baysallı oldu. 5 öykü de mansiyona değer görüldü. 

Nilüfer Belediyesi Kütüphaneleri’nin her yıl farklı bir yazar adına düzenlediği Yılın Yazarı Öykü Ödülü’nün bu yılki sahibi belli oldu. Bu yıl Sevgi Soysal adına düzenlenen yarışma yurt çapında büyük ilgi gördü. Ödüle, 320 kişi toplam 640 öyküyle başvurdu. Öyküler, yarışmanın seçici kurulunda yer alan Figen Şakacı, Müge İplikçi, Seval Şahin, Şafak Pala ve Nahit Kayabaşı tarafından titizlikle değerlendirildi.

Yapılan değerlendirme sonucunda Başak Baysallı’nın öyküsü, anlatımdaki özgünlüğü, atmosfer yaratmadaki başarısı, karakterlerine canlılık kazandırmadaki becerisi ve dilin tasarruflu kullanımı nedeniyle büyük ödüle değer görüldü. Yarışmada öyküleri değerlendirilen Gencay Çubuk, Güler Kalem, Nisa Nur Kaya, Beyza Nur Kılıç ve Ayla Şenel de mansiyon ile ödüllendirildi. Ödüle başvuran eserlerden 14 tanesi de yayımlanmaya değer bulundu. Öyküsü yayımlanacak başvuru sahipleri şöyle: Gizem Ozan Aslan, Şerif Bozkuzu, Çilem Dilber, Çiğdem Gönen, E. Devran İnci, Dilek Karaaslan, Hatice Sönmez Kaya, Ayşe Kocagöz, Işıl Kurnaz, Semra Oğuz, Özgür Özünlü, Cem Uludağ, Evrim Ulusan, Sevil Günay Varol. 

Sevgi Soysal Öykü Ödülü’ne değer görülenlere ödülleri, 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde Nâzım Hikmet Kültürevi‘nde düzenlenecek Yılın Yazarı Sevgi Soysal Sempozyumu sırasında verilecek. Yayımlanacak olan öykü seçkisi de sempozyumda meraklıları ile buluşacak.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı