MÜZİKSANATTAN

St. Antuan Kilisesi’nde İlahi Müzik Esintileri

Polonya Konsolosluğu İstanbul’da bulunan St. Antuan Kilisesi’nde çok özel bir konser düzenledi.

Aralık ayı sadece yeni yılın habercisi olarak değil Noel kutlamaları ile de insanlara yeni ışık ve yeni heyecanlar getiriyor. Bu heyecan sadece Hristiyanlar için değil farklı şekillerde olsa da tüm dünyada aynı amaçla yaşanıyor. Özellikle Noel ağacı süsleme ve ailece aynı masada buluşmak nasıl evrensel gelenek haline dönüştüyse müziğin evrensel gücü ve tonları da insanlığı ortak değerlerde birleştirmeye devam ediyor.

Pandemi yüzünden iptal edilen-yasaklanan bir çok etkinlik-konser online olarak gerçekleştirilmeye başlandı. Polonya Konsolosluğu da İstanbul’da bulunan St. Antuan Kilisesi’nde çok özel bir konser düzenledi. Polonya’nın geleneksel Noel şarkıları, Türk enstrümanları eşliğinde kilisenin salonunda yankılandı. Müziğin evrensel ve birleştirici gücü ile bütün ırkların ve dinlerin insanlık temelinde uzlaşabileceği mesajı verildi.

Türkiye’de yaşayan Polonyalı sanatçı Monika Bulanda ve usta müzisyenler İlkay Olguncan (kanun), Volkan İncüvez (ney), Enver Muhammed (kontrabas) Polonya’nın geleneksel Noel şarkılarını etnik füzyon olarak sundu. Ayrıca Amerikalı sanatçı Raquy Danziger de kemençesi ile misafir olarak iki parçaya eşlik etti.

Konserde farklı dil ve kültürler arasında bağlantı kuruldu; hem Türk ilahi müziğinin özelliklerini taşıyan aranjmanlar kullanıldı hem de Polonyalılar tarafından bilinen şarkılar İstanbul’un kalbinde bulunan St. Antuan Kilisesi’nde barış, saygı ve eşitliğin özel bir ifadesi olarak söylendi.

Konseri buradan izleyebilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu