SANATTAN

Sürgünde bir ruh: ‘Şükran Moral’

Performansları, videoları, heykelleri, suluboya ve fotoğrafları ile çok disiplinli bir yaklaşımla işler üreten sanatçı Şükran Moral, ‘Espulsa’ sergisinde 1994 yılından bugüne kadar olan üretimleriyle sanat tarihinin değişken zamanı içinde biyografik bir yolculuk sunuyor.

Şükran Moral‘ın, FA ART Space‘de açılan ‘Sürgün, sınırdışı edilmiş’ anlamlarına gelen ‘Espulsa’ sergisinde performans videoları, suluboya, heykel ve fotoğraf gibi farklı pratiklerde üretimleri sergileniyor. Yapıtlarında toplum geleneklerine aykırı işleri çoğu zaman izleyicinin de dahil olması ile gerçekleştiren Moral, kadın meseleleri, feminizm, göç olgusu, kimlik, çocuk gelinler gibi konulara disiplinler arası üretimleriyle ve kendi uslubuyla işaret ediyor.

Sanatçının mini bir retrospektifi niteliği de taşıyan sergide yer alan Bordello, Mezbaha, Pussy, Bülbül, Espulsa, Storia della Arte gibi eserler, sanatçının hayatından realiteleri bir izdüşüm gibi sunduğu kadar yaşamın diğer yüzünden de çeşitli kültürel, geleneksel kesitler sunarak çift yönlü bir izlenim yaratıyor.

Şükran Moral, bugünün dünyasında sürgün edilmiş bir ruh olarak Doğu ve Batı’nın kabul edilmeyen kültürel imgeleri içinde keskin konuları derin ve çarpıcı kurgular ile bütünleştirerek hayatın getirdiği meseleleri olağanüstü bir yaklaşım ve çoğulcu pratiklerle ele alıyor.

Melike Bayık‘ın küratörlüğünde aktivist bir tavırla ele alınmış ötekileştirilen her şeyin altının çizildiği bu sergiyi FA ART Space‘de ziyaret edebilirsiniz.

FA ART Space
Faik Paşa Caddesi No: 7
Beyoğlu/İstanbul

8 Yorum

  1. Bir kaç kez canlı performansını izleme şansını yakalamıştım. Çok başarılıydı. Umarım bu sergisine de gidebilirim.

  2. Her zaman ötekilerin, ötekileştirilenlerin, kıyıdakilerin kenardakilerin yanında.

  3. Gezi’de izlemiştim kendisini, o zamandan beri çalışmalarını yakından takip ediyorum.

  4. Değeri bilinmemiş sanatçılarımızdan. Abuk sabuk sergileri dolaşacağınıza kendisini sanatçı zannedenlerin peşinden koşacağınıza bu tarz sanatçıları takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu