SANATTAN

TRT’de ‘Canlı Bombacı Çocuk’ Belgeseli!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

TRT Belgesel kanalında yayınlanan ‘Pusula Doğu’ isimli programda savaşta babasını kaybeden Suriyeli bir çocuğa ‘Savaşmak zorunda kalsan ne yapardın?’ sorusu soruluyor ve çocuk ‘kontrol noktasında kendimi patlatırdım’ yanıtı veriyor.

Devletin resmi kanalı TRT’de yayınlanan, adeta bir canlı bomba propagandasını andıran belgesele, sosyal medyada da çok büyük tepkiler gösterildi. Suriye’deki iç savaştan kaçan küçük bir kıza, karşılıklı soru cevap şeklinde ilerleyen belgeselde, “Savaşmak zorunda kalsan ne yaparsın?” sorusu yöneltildi. Küçük kız da, “Kontrol noktasında kendimi patlatırdım.” diyerek cevapladı.

BSM: ‘Çoçuk ezberletilmiş metni okuyor.’

Bağımsız Sinema Merkezi (BSM), devletin resmi kanalı TRT’de küçük bir kız çocuğu aracılığıyla yapılan canlı bomba propagandası ile ilgili açıklama yaptı. BSM’ye göre kız çoçuğu daha önceden ezberletilmiş bir metni okuyor.

İşte o açıklama:

#‎TRTdeCanlıBombaPropagandası‬nda kullanılan görüntüleri inceledik. Mesleki tecrübelerimize dayanarak şunları söylemek isteriz.

1) Çocuğun konuşma şeklinden ezberletilmiş olduğu çok belli.

2) Çocuğun konuşmaları bir metni okuduğu ve iyi ezberleyemediği için parça parça alınmış. Sürekli kesmek zorunda kalmışlar.

3)Uzun cümleleri çocuk ezberden okuyamadığı için bir kağıttan okutmuşlar. Altta ki resimde çocuğun gözlerinden bir şey okuduğunu rahatça farkedebilirsiniz. Biz bu gözleri iyi biliyoruz çünkü bir çok kez ezbersiz oyuncularla çekim yaptık ve o oyuncularımız tam bu bakışa geldiklerinde onlara “okuduğun çok belli oluyor bakışlarını biraz dağıt” dedik. (Elbette bu kurmaca işler için geçerli.)

4) Yani TRT’de yayınlanan belgesel için “bir çocuğun kendi düşünceleri bunlar ve gerçek bu” savunmasının geçersiz olduğunu düşünüyoruz.

5) Özellikle çocuğun ellerine bakarak o an nasıl bir baskı altında olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

6) Soru anlarında çocuğun gözlerini nasıl açtığına ve şaşırdığına, ardından gelen planda cevabı verirken nasıl rutin bir ezberden okuma yaptığına dikkat edin.

TRT’den ‘canlı bomba’ savunması

TRT’den söz konusu olaya ilişkin yapılan açıklamada belgeselin fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkinin kurguymuş gibi algılanmasının sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmeyeceği savunularak, “TRT’nin milli ve manevi değerleri gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyeceği” vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bilindiği üzere belgesellerde kurgu yapılmaz, gerçekler çarpıtılmaz, duygusal tepkiler yönlendirilemez. Bu nedenle belgesel fragmanında küçük bir çocuğun gösterdiği tepkiyi bir kurguymuş gibi algılayıp, algılatıp insanların aklını karıştırmak sonuçsuz bir provokasyondan öteye gitmez. TRT her zaman milli ve manevi değerlerimizi gözeten, ilkeli ve doğru yayıncılık anlayışından taviz vermeyerek insanımıza ve ülkemize hizmete devam edecektir.”[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı