SANATTAN

‘Tüketme’ Diyen Sanatçıların ‘Fahiş’ Çelişkileri!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

‘Tüketme’ adlı Karma Sergi ‘Tüketme’ başlıklı bir manifesto ile D’Art Galeri’de açıldı.

Açtığı seramik sergileri ile dikkat çeken D’Art Galeri’de, Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi adı altında toplanan sanatçıların resim, fotoğraf, seramik, video ve farklı tekniklerle hazırladıkları çalışmaları 12 Mayıs‘ta gerçekleşen açılışla sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

‘Tüketme’ manifestosu ile izleyicilere bir mesaj da vermeyi amaçlayan bu sergi, tüketilen değerlerin sanat ruhu ile gösterilmesi adına bir farkındalık yarattı. Sanatçılar Kapitalizme, kadının meta, avm’lerin tapınak, tüketimin bir ‘din’ haline getirilmesine ve insanın zamanın esiri olmasına getirdikleri eleştirileri yarattıkları eserlerde gösterdiler.

Manifestoda ‘Sahte mutluluk tapınaklarında kendilerini kaybeden insanların, uyuşmuş beyinlerinin sadece tüketmeye adanması bizi nereye götürecek?’ sorgulaması yapılırken, sanatçıların kendi eserlerini tüketim aracı gibi satışa sunup birer meta haline getirmesi ise bir çelişki olarak dikkat çekti.

Eserlere koyulan fiyatlara da eleştiriler getirilen, manifestosu ile çelişkili bu sergiyi 29 Mayıs 2016 tarihine kadar D’Art Galeri’de ziyaret edebilirsiniz.

D’Art Galeri
Bereketzade Mah. Hacı Ali Sok. Şükran Apt. No:8 Galata/İstanbul

Sanatçılar

Ali Raşit Karakılıç, Aslı Aydemir, Aslı Özok, Atilla Atala, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Devabil Kara, Gizem Kovankaya, Gül Ilgaz, Mehmet Çeper, Mustafa Albayrak, Nermin Ülker, Nesren Jake, Nil Nihan Bilkay, Özcan Yaman, Özgür Demirci, Özkan Buniğ, Tan Taşpolatoğlu, Tayfun Akgül

İşte O Manifesto:

TÜKETME

”Tüketimin baş döndürücü bir hızla hepimizi tükettiği günümüzde bize dayatılan AVM’ler birer tapınak haline dönüşmekte. Artık yeni dinimiz tüketim ve bizler de başka tapıncımız olmadan vaktimizi, enerjimizi ve tüm varlığımızı ona adamaktayız. Her an her türlü kanaldan tüketimin desteklendiği, yeni tapınakların inşası için değerlerin ayaklar altına alındığı günümüzde; bunun kavgası her kesimi etkilemekte ve bu kavganın tarafları birbirine karışmakta. Toplumun içinde bulunduğu bu hastalıklı durum karşısında bir ses çıkarmak durumunda kaldığımızı düşünüyor ve “Tüketme” diyoruz. Karışan akılların, tüketilen değerlerin, vazgeçilen kimliklerin ve asosyalleştirilen nesillerin durumunun farkına varma zamanı gelmedi mi? Sahte mutluluk tapınaklarında kendilerini kaybeden insanların, uyuşmuş beyinlerinin sadece tüketmeye adanması bizi nereye götürecek? Bu tapınakların yapılması için daha ne kadar can, ne kadar canlı yok edilecek?”[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_images_carousel images=”7062,7063,7064,7065,7066,7067,7068,7069,7070,7071,7072,7073,7074,7075,7076,7077,7078,7079″ onclick=”link_image” custom_links_target=”_self” mode=”horizontal” speed=”5000″ slides_per_view=”1″ title=”ESERLER”][/vc_column][/vc_row]

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı