KİTAP

Turan Dursun’un ilk kez yayımlanan kitabı çıktı!

‘Başlangıcından Bu Yana İnsanlık’, Turan Dursun’un daha önce yayınlanmamış, 8 Ekim 1978 – 9 Mart 1979 tarihleri arasında, “Başlangıcından Bu Yana İnsanlık” adı altında yayınlanan radyo oyunlarının metinlerinden oluşuyor. Farklı ara başlıklar altında dokuz programdan oluşan yazılar, kaynakçalarla da desteklenirken bu programların sadece ana başlıkları bile, bu programların zengin içeriğini gözler önüne seriyor.

Yönetenler, egemen güçler ve servet sahipleri, kendi sömürülerini tanrılaştırarak göğe çıkardılar. Musevilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet bu sürecin üzerine oturdu ve meta ekonomisinin gelişip, dallanıp budaklanması tek tanrılı dinleri ortaya çıkardı. Tarih boyunca dinlerle kurulan çıkar ilişkileri ve sömürü düzenine karşı, Turan Dursun gibi sözünü sakınmayan, bilimsel temellere dayanan kahramanlar hayatları pahasına savaştılar. İşte bu kitapta, insanlık tarihinin başlangıcından günümüze gelen süreci temel başlıklar altında inceleniyor.

Kitaptaki başlıca program adları şöyle;
Bilim, Efsane ve Dine Göre İlk İnsanlar,
Antropolojik ve Sosyolojik açıdan İlkeller ve Toplumsal Yaşamları,
İnsan, Değişmesi ve Değişmesindeki Temel Etken,
Din Etnolojisi Açısından Özellikle İlkellerde ve İlk Çağlarda İnsan ve İnanç,
İnsan ve Emek (Çalışan İnsan ve Emekçi Çalışması, Emeği),
Sanat Etnolojisi Açısından İnsan ve Sanat,

Sürgünleri ve baskıları göğüsleyerek yaşamını sürdüren Turan Dursun bütün eserlerinde, karanlığı aydınlatarak bilimsel görüşe ışık tuttu. Bu kitap, karanlık dünyadan bilim ve gerçeğe ulamanın önemli ipuçlarını taşıyor.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/din/baslangicindan-bu-yana-insanlik-turan-dursun/
Başa dön tuşu