SANATTAN

Van Gogh’un Kulağını Kesme Nedeni…

Ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un kendi kulağını kesmesi sanat tarihinin ilginç olaylarından biri olarak bilinir. Yeni bir araştırmaya göre Van Gogh, kardeşi Theo’nun nişan kararını haber aldıktan sonra kulağını kesti.

Van Gogh’un kulağını kesmesine sıklıkla onun acı çeken dehasının, akıl hastalığının ya da ressam arkadaşı Paul Gauguin ile yaşadığı tartışmanın neden olduğu yorumu yapılır.

Van Gogh Müzesi’nin internet sitesinde de konuyla ilgili “Vincent Van Gogh, kulağını Arles’te birlikte çalıştığı Paul Gauguin ile gerginliğin arttığı sırada kesti” deniliyor. Ancak yeni bir araştırma bu teorilere gölge düşürecek nitelikte. Yeni araştırmanın sonucuna göre ünlü ressam sanat yaparak hayatını sürdürmesi konusunda en büyük sponsoru olan kardeşi Theo‘dan ayrı kalacağı korkusuyla kendi kulağını kesmiş olabilir.

VAN GOGH’UN KULAĞINI KESMESİNİ KARDEŞİNİN NİŞAN HABERİ TETİKLEMİŞ

Van Gogh ailesinin daha önce bakılmayan özel mektuplarını inceleyen sanat tarihçisi Martin Bailey yazdığı ‘Güney’in Stüdyosu: Van Gogh Provence’de’ adlı kitapta Van Gogh’un kulağını, kardeşi Theo’nun nişan haberini aldığı 23 Aralık 1888 tarihinde kestiğini keşfetti.

martin-baileyBailey kitabında “Kendini kesmesini tetikleyen şeyin büyük oranda gözden kaçtığına inanıyorum. Van Gogh kulağını kesmeden birkaç saat önce Paris’ten bir mektup aldı. Bu mektup ona kardeşinin Paris’i ziyaret eden genç bir Hollandalı kadın olan Jo Bonger ile tanıştığını ve birkaç gün içinde evlenmeye karar verdiklerini haber veriyordu. Vincent en yakın yoldaşı Theo’yu kaybedeceğinden korktu. Nişan kulağını kesmesinin temel nedeni olmayabilir ancak bu eylemi tetikledi” diye yazdı.

Daha önce uzmanlar Van Gogh’un, kardeşinin nişan haberini kendisini hasta yatağında ziyaret ettiği sırada aldığını düşünüyordu. Kısa süre önce yapılan bir başka araştırmada da Van Gogh’un kestiği kulağını bir fahişeye gönderdiği hikayesinin doğruluğunu yitirmesine yol açmış, ressamın kulağını sağlık masraflarını karşılamak için bir genelevde hizmetçilik yapan bir kadına yolladığı ortaya çıkmıştı.

(https://tr.sputniknews.com)

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı