SANATTAN

‘Zeynep’in Görünüşü’mü, ‘Sütçü Kız’mı?

Hollanda’nın Utrecht kentindeki Merkez Müzesi’nde temizlikçi olarak çalışan Zeynep tesadüfen çekilen fotoğrafının ardından Hollanda’da da gündeme geldi. Hollanda’da sanat çevreleri Zeynep’in fotoğrafını ‘Sütçü kız’ tablosuna benzetti.

Zeynep, fotoğraf sanatçısı Kees Wennekendonk‘un Utrecht Merkez Müzesi‘nde açılan sergisinin ‘yüzü’ oldu. Zeynep’in ünlü olmasını sağlayan olay, bir tesadüfle başladı. Sergi hazırlığı için Utrecht Merkez Müzesi’ni gezen Wennekendonk, 7 yıldır müzede temizlikçi olarak çalışan Zeynep’i yerleri silerken gördü. Işık ve görüntüden oldukça etkilenen sanatçı, Zeynep’in fotoğraflarını çekmek için izin istedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, 40 kare fotoğraf çeken Wennekendonk, bunları yayımlamak için de Zeynep’ten izin aldı. ‘Zeynep’in Görünüşü’ adını verdiği fotoğraf, sosyal medyada büyük ilgi görünce, Wennekendonk sergisine bu fotoğrafları da dahil etti. Utrecht Merkez Müzesi’ndeki sergide yer alan fotoğraflar, sanat eleştirmenleri ve sergiyi gezenlerin de beğenisini topladı.

Sanat çevreleri, ‘Zeynep’in Görünüşü’nü, Johannes Vermeer‘in, ‘Sütçü Kız’ tablosuna benzetiyor. Kees Wennekendonk, AD gazetesine yaptığı açıklamada, “Gerçekte fotoğraf tabloya benzemiyor ama başörtüsü, ışık kırılması ve renkler insanlarda o çağrışımı yapıyor” dedi.

‘POSTER TEKLİFİ GELİYOR’

Sanatçı, ‘Zeynep’in Görünüşü’ için Hollanda’daki birçok kentin yanı sıra Almanya ve İngiltere’den poster yapma teklifi geldiğini de belirtti. Fazladan 150 adet fotoğraf bastırdığını anlatan Wennekendonk, bunları sergi tanıtımı için bütün Avrupa’ya dağıttığını belirtti.

Zeynep ise, çalıştığı müzedeki ünlü bir serginin parçası olduğu için mutlu. Müzedeki fotoğrafları ve girişteki sergi afişini gururla herkese gösteriyor. Kees Wennekendonk fotoğraf sergisi, 28 Mayıs’a kadar açık kalacak.

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı