SANATTAN

10. Türkan Saylan Sanat ve Bilim Ödülleri Sahiplerini Buldu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, 2010 yılından bu yana her yıl, Türkan Saylan’ın ölüm yıl dönümünde, adını ve anlayışını yaşatmak için sanat ve bilim ödülleri veriyor.
Ödül töreni ile birlikte fiziksel olarak aramızdan ayrılışının 11. yıl dönümünde Prof. Dr. Türkan Saylan anılıyor.

Dünyada ve ülkemizde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle uzaktan video konferans şeklinde düzenlen ödül töreni ve anma programının sunuculuğunu gazeteci Duygu Demirdağ tarafından yapıldı.

Programın açılış konuşması ev sahibi olarak Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Yüksel tarafından yapıldı. Ayşe Yüksel yaptığı açılış konuşmasında Prof. Dr. Türkan Saylan’ın sadece fiziki olarak aramızdan ayrıldığını fikirleriyle ve eserleriyle yaşamaya devam ettiğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Türkan Saylan aramızdan ayrıldığı günden bugüne her yerde yazılıyor, çiziliyor, konuşuluyor ve yaşatılıyor. Türkan Saylan öngörü ve düşünceleri ile bize yol göstermeye devam ediyor. Türkan Saylan’ın Lepra hastalarıyla olan diyaloğu sadece tedavi etmenin ötesinde onların sosyal, kültürel yaşamlarının iyileştirilmesine katkı sunuyordu. Lepra hastaların çocukların okutulması ile başlayan süreç ÇYDD’nin kuruluşuna giden yolu açtı. Bugün ÇYDD 31 yaşında. Türkan Saylan’ın lepra hastalığının tedavisi için yaptığı çalışmalar bizlere yol gösterici oldu. ÇYDD, 17 kız çocuğun okutulması ile başlayan yolculuğuna 3 il ve ilçede örgütlenerek sürdürdü, 5 bin kız çocuğuna ulaştı ve 2000’li yıllarda 91.183 kız çocuğuna burs verdik.”

Ayşe Yüksel’in konuşmasından sonra, sıra ödüllerin açıklanmasına geldi. Türkan Saylan Bilim Ödülü’nü, Bilim Akademisi Başkanı Mehmet Ali Alpar tarafından açıklandı. Alpar, yaptığı konuşmada bilimsel düşüncenin önemine değinerek sözlerine şöyle sürdürdü: “Özellikle salgını yaşadığımız bu dönemde bilimin ve bilimsel verilerin önemi herkesçe görüldü. Bilimsel verilere göre yaşam yönümüzü belirliyoruz. Bilim jürisi olarak bu yıl ödül Dr. Şeçil Vural’a verildi.”

Dr. Seçil Vural ödül sonra çok mutlu olduğunu, ödül için teşekkürlerini iletti. Ödül almasına neden olan bilimsel çalışması hakkında bilgi veren Seçil Vural kısaca hayat hikâyesini paylaştı. Seçil Vural, annesinin küçük bir köyden okuyup kendini geliştirmesinin, kendisinin bugün bilim insanı olmasında büyük katkısını olduğunu söyledi.

Türkan Saylan Sanat Ödülü, Seçici Kurul Başkanı Turhan Günay tarafından açıklandı. Turhan Günay, sanat ödülünü öykü dalında verdiklerini belirtti. Seçici kurula 25 eser geldiğini, 22 eserin inceleme kriterlerine uygun olduğunu yapılan değerlendirmede öykü dalında Özgür Çırak‘ın “Sıcacık Bir Ev” eserinin ödüle uygun bulunduğunu söyledi. Sanat Ödülü Özgür Çırak’a verildi.

Özgür Çırak, ödül sonrası yaptığı konuşmasına Nazım Hikmet’in şiiriyle başladı. Özgür Çırak, çok mutlu olduğunu söyledi. Gezi Parkı eylemine selam gönderen yazar, Gezi Parkı eylemlerinde kaybettiklerimizi andı. Güzel günlerin temennisinde bulunan yazar, ödülünü başta sağlık emekçisi ablası, eniştesine ve tüm sağlık emekçilerine ithaf ettiğini belirtti.

Ödül sonrası Prof. Dr. Ayşe Yüksel, “Ödül alanları dinlediğimizde görüyoruz ki ödülün çok değerli insanlara verildi ve bundan büyük mutluluk duydum.” dedi. Seçici kurullara teşekkür eden Yüksel, seçici kurul üyelerine Türkan Saylan fotoğrafı olan tablo takdim etti.

Ödül töreni sonrasında Türkan Saylan’ın yakın arkadaşı Gökşin Sanal, Türkan Saylan’ı anlattı. Dostluklarının 1946 yılında başladığını ve 73 yıl sürdüğünü belirten Sanal, “Türkan Saylan’ın yaşamının üniversitelerde tez konusu olması gerekiyor. Türkan Saylan hedeflerine ulaşmak için engel tanımazdıç Hedeflerine yürüyerek değil koşarak giden bir kişiydi.” şeklinde konuştu.

Ödül ve Anma Programı, Piyanist Elif Şahin ve Keman Sanatçısı Aylin Köybaşı’nın dinletisi ile sona erdi.

Programı buradan izleyebilirsiniz:

Haber: Nasuh Bektaş
Twitter: @nasuhbektas 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu