SANATTAN

2015 Afife Tiyatro Ödülleri

Geride bıraktığımız yılda bir çok tiyatro gösterisi, perdelerini tiyatro severlere açtı. Afife Tiyatro ödül töreninde adaylar bir çok dalda yarıştı ve kazananlar şu şekilde;
1-Yılın en başarılı prodüksiyonu, yardımcı rolde yılın en başarılı erkek oyuncusu (Yavuz Şeker) ve yılın en başarılı sahne tasarımı Shakespeare’in en sevilen eserlerinden olan oyun ve Alexandar Popovski tarafından sahneye konan “Bir Yaz Gecesi Rüyası” oldu.
2-Yılın en başarılı yönetmeni – Alexandar Popovski
Yılın en başarılı prodüksiyonu seçilen “Bir Yaz Gecesi Rüyası”nın da yönetmenliğini üstlenen ünlü Makedonyalı yönetmen Alexandar Popovski’nin sahneye koyduğu İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz oyunu oldu.
3- Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu-Tuğrul Tülek iki kişilik yaz oyunu sayesinde ödülüne kavuştu.
4-Yılın en başarılı kadın oyuncusu –Aslı Yılmaz iki kişilik yaz oyunu ile ödülünü aldı.
5-Yardımcı rolde yılın en başarılı kadın oyuncusu Tomris İncer ve yılın en başarılı giysi tasarımı; Kral ‘’Soytarım’’ Lear oyunu aldı. Shakespeare’in önemli trajedilerinden biri olan Kral Lear’dan uyarlanan oyun, bu kez farklı bir bakış açısıyla, soytarıların gözünden anlatılıyor.
6-Yılın en başarılı sahne müziği;
Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa’ya atanıp Fasulyeciyan’ın tiyatrosunu sahiplenmesi ve ardından gelişen olayları konu alan “Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa” oyunu oldu
7-Yılın en başarılı ışık tasarımı; Hamlet Makinası oyunu oldu.“Heiner Müller’in, Avrupa tiyatrosunda, yazarlık, dramaturji ve performans alanlarında belirgin bir etki ve değişim yaratan ünlü eseri “Hamlet Makinesi”, post-dramatik tiyatronun başlıca örnekleri arasında yer alır.” diyor İstanbul Devlet Tiyatroları. Oyun içinde oyun konsepti ve ironik üslubuyla dikkat çeken yapım, adını aldığı Shakespeare başyapıtının hakkını veren bir hikayeyle, bir sistem eleştirisiyle karşımıza çıkıyor.
8-Yılın en başarılı genç kuşak sanatçısı Edip Tepeli; Sırça hayvan koleksiyon oyunu ile ödülün sahibi oldu.
“Oyunun teması aile… Aileyle birlikte yan temalar ve kavramlar da bir hayli fazla. Aşk ise bu temanın işlenmesindeki en büyük araç. Beraberinde ilişkiler, gösterdiğimiz veya gösteremediğimiz sevgi, saygı ve anlayış, birbirimize ve hatta kendimize karşı önyargılarımız, tutumlarımız, toplumun farklı olanı aynılaştırma, olamıyorsa dışlama çabaları da bu temanın şekillenmesinde söz sahibi. Oyun bize diyor ki, bunların hepsini bir hareketinizle kırıp paramparça edeceğiniz cam biblolar gibi düşünebilirsiniz.
9-Afife Ödülleri 2015’te herhangi bir dalda ödül kazanamamış olsa da Yılın En Başarılı Prodüksiyonu dahil toplam altı dalda aday gösterilmişti “Dolu Düşün Boş Konuş”. Oyun Atölyesi, oyununu şöyle tanımlıyor: “Sistemin tüm kıyıcı kuralları içinde, başkalarına karşı takındığımız değişken maskelerimiz ve bu maskelerin ardında, içimizi kemiren, didikleyen, çoğu zaman da bizi gülünç durumda bırakan kaygılarımızın karşıtlığı üzerine kurulu komik bir ‘trajedi’
10-Afife Ödülleri 2015’ten eli boş dönse, aldığı adaylıklarla dikkat çeken bir diğer yapım da Hayvan Çiftliği. Oyunun Yılın En Başarılı Prodüksiyonu dahil dört dalda adaylığı bulunuyordu.

(www.zirvehaberajansi.com)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı