KİTAP

22 Sanatçı ve Aydın bu kitapta ‘TAMAM’ dedi!

1984 Yayınevi tarafından hazırlanıp yayımlanan “TAMAM” kitabı, son dönemde sosyal medyada R.T. Erdoğan’a karşı kendi sözlerinden yola çıkılarak başlatılan “TAMAM” kampanyasından ilham almış bir broşür-kitap. Çalışma, bu kampanyaya destek olan 22 sanatçı ve aydının “TAMAM” kavramı çerçevesinde; şiir, öykü, deneme ve karikatür vb. farklı türlerde ifade ettikleri özgün görüşleri bir araya getiriyor.

Ataol Behramoğlu’ndan Emre Kongar’a, Fuat Sevimay’dan Nuri Kurtcebe’ye kadar 22 sanatçı ve aydının bir araya geldiği, her bir sanatçının kendi disiplininde şiir, öykü, deneme ve karikatür gibi farklı türlerde örnekler sunduğu “TAMAM” okuyucu ile buluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Şayet bir gün milletimiz ‘tamam’ derse ancak o zaman biz kenara çekiliriz” sözlerinden kısa bir süre sonra sosyal medyada #TAMAM etiketi dünya trendlerinin en üst sırasına çıktı. Tweet sayısı sadece 9 saatte 1 milyon 470 bine ulaştı, 24 saat sonra ise 2 milyonu aştı, etiket dünya trend topik listesine girerek dünya genelinde milyonlarca kişiye ulaştı, dünyaca ünlü haber ajansları tarafından haberleştirildi, yerli ve yabancı pek çok tanınmış ismin de dahil olduğu toplumsal bir harekete dönüştü. Milyonlar; yolsuzluklara, din istismarına, tek adamlığa, yasaklara, ayrışmaya, hırsızlığa, cehalete, yalana dolana, bozuk gelir dağılımına, fırsat eşitsizliğine, ötekileştirmeye “güzel ve yalnız” ülkemizin içten içe parçalandığını görenler, eşit, adil, özgür ve barış içinde yaşanan bir Türkiye isteyenler T A M A M dedi.

Ülkemizde pek örneği görülmez ama Batılı ülkelerde, özellikle Fransa’da, tarihin dönüm noktalarında, önemli toplumsal olaylar karşısında sanatçılar, yazarlar, şairler, aydınlar gündeme müdahale ederler. Ama bu müdahalelerini kendi kimliklerini koruyarak, gündelik siyaset dilinin tuzaklarına düşmeden özgün bir şekilde yaparlar. Aydınların ve sanatçıların -siyasete angaje olsunlar ya da olmasınlar- böylesi kriz dönemlerinde sorumluluk alarak ülkelerinde yaşananlar üzerine itirazlarını dile getirmeleri, zorbalığa karşı tavır-konum almaları ve ilerici hareketlere önderlik yapmaları eşyanın tabiatı gereğidir. Bunun için ille de toplumcu olmaları, belli bir görüşün içinden konuşmaları gerekmez. Sadece ülkelerinin içinde bulunduğu durum karşısında kendi özgün ve bağımsız sözlerini naif bir biçimde ifade ederler. Bu aynı zamanda sanatçının içinde yaşadığı topluma ve ülkesine karşı etik sorumluluğudur.

1984 Yayınevi tarafından hazırlanıp yayımlanan bir broşür-kitap olan “TAMAM”, Türkiye’de ve edebiyat dünyasında pek de alışılmadık bir biçimde kendilerini farklı üslup ve tarzlarda ifade eden sanatçıları, son dönemde ülkedeki kötü gidişe itirazın ifadesi olan “TAMAM” kavramı etrafında bir araya getirmesiyle dikkat çekiyor. Yazar, şair, sanatçı ve aydınların paylaştığı alternatiflerle; özgür ve boyun eğmeyen bireye, kolektif eylemin yaratıcı doğasına yönelik güveni yeniden yeşertmeyi hedefleyen bu seçki, yıllar sonra okunduğunda bile okurun damağında bugün şahit olunanları, yaşananları farklı bir perspektiften görebilecekleri TAMAM, Osmanlı’dan yadigâr kalan hiciv ve taşlama edebiyatının günümüzdeki bir yansıması olarak değerlendirilebilir.

Katılımcılar:

Emre Kongar, Osman Çakmakçı, Ozan Kotra, Dilek Yılmaz, Murat Uyurkulak, Nuri Kurtcebe, Fuat Sevimay, Mehmet Sakınç, Ataol Behramoğlu, Uğur Deveci, Tarık Günersel, İrfan Yıldız, Hakan Zal, Zafer Zorlu, Melisa Kurtcan, Eser Baykuş, Ömer Turan, Mehmet Fırat Pürselim, Hasan Öztoprak, Zafer Temoçin, Aptülika, Cenk Gündoğdu.

Bu kitaba KitapDevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/politika/tamam-kolektif/

Başa dön tuşu