KİTAP

25 Yazardan Kadına Şiddetin Öyküsü!

‘Kadınlar ve yaşadıkları zorluklar, sadece 8 Mart’ta hatırlanmamalı. Kadına şiddet hep var!’ mesajı ile 25 yazar ‘Canımı Yakma!’ adlı öykü kitabında buluştu.

Pen Türkiye, Pen Norveç ve Kırmızı Kedi Yayınevi işbirliğiyle yayımlanan ‘Canımı Yakma!’, erkek egemen iktidarın gücüyle üstü kapatılan kadın cinayetleri ve şiddete karşı duruyor. Kadınlar Günü’nden hemen önce yayımlanan kitapta 25 yazar şu mesajı verdi:
‘Kadınlar ve yaşadıkları zorluklar, sadece 8 Mart’ta hatırlanmamalı. Kadına şiddet hep var!’

Kitabın sunuşu ise Pen Türkiye Başkanı Zeynep Oral’ın şu sözleriyle yapılıyor:

“Fırat’ın sularında boğulan Gönül… Urfa’nın orta yerinde babasının bıçak darbeleriyle ölen kız çocuğu Sevgi… Kısas köyünde traktörün altına atılan Rabia… Mardin’de, ‘namus’ adına karnında 5 aylık bebeği, recm edilerek, yani taşlanarak öldürülen Şemse… Aile meclisi kararıyla Bitlis’ten İstanbul’a varan ölüm fermanını yüklenmiş Güldünya… Sabah akşam şiddet gördüğü kocasından korunmak için yaptığı başvurulara yanıt alamayan ve mosmor gözleriyle ölümünden sonra bile ülke gerçeklerini anımsatan Ayşe Paşalı… Her biri birer simge ad… Onlar ve daha niceleri artık konuşamıyor. İsteseler de konuşamazlar, seslenemezler, ‘Görün bizi, unutmayın bizi,’ diye haykıramazlar. Sesleri yok. Dilleri yok. Çünkü öldürüldüler.

Kadını şayet birey diye görmez, sadece doğurma makinesi olarak ve sadece aile içindeki yeriyle tanımlarsanız, siyasal, ekonomik ve toplumsal hayattan da dışlamanız; kadın emeğini yok saymanız ve istihdamdan silmeniz doğaldır! O zaman gece şu saatte sokağa çıktı diye, ruj sürdü diye, gülümsedi diye, radyodan bir istek parçası istedi diye, boşanmak istedi diye, eteği kısa diye öldürülmesine göz yummanıza da şaşmamak gerekir!

Bu zehirli nefret dili, bu söylemler, ayrımcılık uçurumunda, şiddet sarmalında debelenen memleketimin daha çok ayrımcılığa, daha çok şiddete savrulmasının hem nedeni hem de sürekli çoğalarak kendini üreten sonucudur.

Bu kitapta yer alan öyküler, yazılar, bu söylediklerimin bilincindedir. Daha geniş kitlelerin bilincinde de olsun diye bu kez bu yola başvurduk. Farklı imzalar, farklı tatlar, farklı biçemler, farklı söylemler ama aynı düşler, aynı akıl ve yürek, aynı vicdan, aynı idealler… ” 

ÖYKÜ YAZARLARI

Ayşe Kulin
Ayşe Kilimci
Adnan Özyalçıner
Adnan Binyazar
Büşra Ersanlı
Çiler İlhan
Erendiz Atasü
Feride Çiçekoğlu
Feridun Andaç
Feyza Hepçilingirler
Işıl Özgentürk
Jale Sancak
M. Sadık Aslankara
Mehmet Zaman Saçlıoğlu
Mine G. Kırıkkanat
Nilüfer Açıkalın
Nilüfer Kuyaş
Sezer Ateş Ayvaz
Suzan Samancı
Tülin Dursun
Ulviye Alpay
Yasemin Yazıcı
Zeynep Aliye
Zeynep Altıok
Zeynep Oral
Canımı Yakma!
Bu kitaba buradan ulaşabilirsiniz:
http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/canimi-yakma-25-yazardan-oykuler/

 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı