KİTAP

40 milyon 38 bin 675 Kitap Yayımlanmış!

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED), Haziran ayında 40 milyon 38 bin 675 kitap yayımlandığını açıkladı.

YAYFED‘den yapılan yazılı açıklamada, Haziran 2016’da talep edilen bandrol sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28 yükseliş gösterdiği, toplamda 40 milyon 38 bin 675 kitap yayımlandığı belirtildi. Bu rakamın, YAYFED’in faaliyetlerini sürdürdüğü 2011’den beri haziran ayında ulaşılan en yüksek adet olarak kayıtlara geçtiği vurgulandı.

“Yayımcılık sektörü açısından büyük bir başarı”

Açıklamada, “Ülkemizde ve dünyada yaşanmakta olan bütün küresel sorunlara rağmen 2016’nın bu döneminde bandrol talebi önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artış göstermiştir. 2015 yılının tarihi bir rekor adetle tamamlandığını dikkate alırsak 2016 yılında bu adete ulaşılmış olması yayımcılık sektörü açısından büyük bir başarıdır. Bu yıla başlarken sektöre olan güvenimizle, sektörün büyüme yönündeki ivmesinin devam edeceği beklentimizi paylaşmıştık. Haziran sonu itibarıyla ortaya çıkan rakamlar bu yöndeki öngörülerimizi doğrulayan bir sonuç ortaya koymuştur.” ifadelerine yer verildi.

Eğitim kitapları birinci sırada

Verilere göre, Haziran ayında yayımlanan kitapların yüzde 12’sini yetişkin inceleme, araştırma, yüzde 4’ünü yetişkin edebiyat sanat, yüzde 5’ini çocuk ve ilk gençlik, yüzde 14’ünü inanç, yüzde 1’ini akademik yayınlar ve yüzde 64’ünü eğitim alanındaki kitapların oluşturduğu kaydedildi.

Kitap devrimi hayatt

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı