Genel

A. HANDAN YALVAÇ TARİHİ MİRASI GÜN IŞIĞINA ÇIKARIYOR…

A. HANDAN YALVAÇ BİYOGRAFİ VE KURUM TARİHİ ÇALIŞMALARIYLA ARDIMIZDAKİ TARİHİ MİRASI GÜN IŞIĞINA ÇIKARIYOR…

Biyografi ve kurum tarihi üzerine çalışmalar yapan A. Handan Yalvaç’ın biyografi makaleleri uzun yıllar boyunca Chronicle Dergisinde yayımlandı. Daha sonra kurum ve aile tarihi yazmaya başlayan A. Handan Yalvaç, öz yaşam öykülerinin ve kurum hikâyelerinin bir sonraki nesle miras bırakmak ve tarihe ışık tutmak için çok değerli çalışmalar olduğunu belirtiyor.

“Tarihe yardımcı bir dal görevindeki biyografiler, anıların ya da araştırma sonucu edinilen yazılı ve sözlü malzemenin düzenlenmesine ve yorumlanmasına dayanıyor. Yazarın bireyselliğini, yaratıcılığını ortaya koyduğu için de edebiyatın bir kolu kabul ediliyor” diye açıklama yapan A. Handan Yalvaç yaşadıkları döneme tanıklık eden kişilere dair hazırladığı biyografiler için bir tarihçi sezgisiyle araştırmalar yapıyor.

Kurum tarihi ya da biyografisi yazılacak kişiler, kuşkusuz, sıradan olmayan hikâyelere sahiplerdir. Tarihe düşülen bir kayıt niteliği taşıyan hayat hikâyeleri yazar tarafından özenle incelenir ve çeşitli araştırmalar gerektirir. İçeriğin hazırlanmasında siyaset ve ekonomi tarihi araştırmalarının büyük rol oynadığını belirten yazar A. Handan Yalvaç çalışmalarını gerçekleştirme süreciyle ilgili bilgi verdi: “Biyografi sahibiyle ilgili kaynak ve belgeleri saptamak, yaşanılan dönem ve yakın tarihine ilişkin araştırmalar yapmak işin en kilit aşamasıdır. Kişinin hangi mozaikten geldiği, aile büyüklerinin hikâyeleri tarihe tanıklık niteliğindedir ve biyografinin temel taşlarını oluşturur. Kurumsal tarih için ise kurumun oluşma süreci, zaman içindeki yolculuğu ve ilerleme ya da büyüme aşamaları temel yapı taşlarıdır.
Biyografisi yazılacak kişinin kendisinden ya da mektuplarından, günlüklerinden, anılarından ve o kişiyi tanıyanlardan yararlanmak önemlidir. Özenli ve dikkatli; saygın ve içten görüşmeler yapmayı tercih ettiğim çalışmalarımda ‘Sözlü Tarih’ tekniğini kullanarak şahsın hayatının tecrübelerini, dönüm noktalarını, başarılarını ortaya çıkarıyorum. Kişinin, karakter yapısını belirleyen özellikleri vurgulayarak duygu dünyasını sergilemek çalışmaya canlılık katıyor. Analiz yeteneği ve zengin soru yelpazesiyle metni oluşturacak şekilde konuyu içselleştirmek, metne hâkim olmak okuyucunun da aynı şekilde biyografiyi benimsemesini sağlıyor.”

Biyografisi yazılan kişiden ve yakınlarından edinilecek görsel malzemenin araştırmayı zenginleştirdiğini ve özenle arşivlenmesini sağladığını belirten Yalvaç sözlerine şöyle devam etti: “Sergileyici bir yaklaşımla, kişinin yaşamını biçimlendirmiş olayları, birbirine bağlantılı ve kronolojik bir düzen içinde vererek biyografiyi öyküleyen bir anlatımla yazmak okuyucular için büyük kolaylık niteliğindedir, okuyucunun sıkılmadan rahatlıkla ve merakla okuyabilmesini sağlar. Aynı zamanda bir sanatçı duyarlılığı ve titizliğiyle sağlam bir biçimde kurgulamak ve bir görsel yönetmen eşliğinde kitabı baskı aşamasına taşımak da biyografiyi ya da kurum tarihini nitelikli hale getirir.  Tanıştığım pek çok biyografi sahibi ve yakınlarından çok değerli tecrübeler edindim ve bundan sonraki çalışmalarda edineceğim tecrübeler için de fazlasıyla heyecanlıyım.”

Yalvaç, “Merak uyandıracak, yeni kuşaklara miras kalacak biyografiler ve kurum tarihçeleri toplumsal hafızamıza, kültür dünyamıza büyük bir hizmet niteliğindedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

A.Handan Yalvaç Kimdir?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümüne devam etmiş A. Handan Yalvaç, Barometre Gazetesi için TV Yapım Koordinatörlüğünü üstlenmiş, Tarih Vakfında çalışmış, Onat Kutlar’ın (Sinematek ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı kurucusu, yazar) asistanlığını yapmıştır. 1990 yılında Strasbourg ve İstanbul Belediyeleri adına “Fransız Filmleri Haftası”nın koordinatörlüğünü yapmış, Amber’2008 ve 2007 Dijital Sanat Festivalinde çalışmış; Yönder Yapımda 1993-1995’de koordinatörlük görevini üstlenmiştir. Asuman Çevirgen’in, “Seni Zor Büyüttüm Küçük Kız” kitabını yazmış; Dr. Arın Saydam’ın, Sürdürülebilirlik, doktora tezi olmak üzere birçok kitabın yeniden yazımını gerçekleştirmiştir. Necmi Tanyolaç ve Bülent, Necla Cedetaş’ın Kuşaklar Boyu Serüveni için kitap projelerini gerçekleştirmiştir. ”Sana 60. Yıl Kitabı” için çok sayıda kişiyle sözlü tarih yapmıştır. İş Bankası Kültür Yayınları ve Turkuvaz Yayıncılık için redaksiyon hizmeti veren A.Handan Yalvaç’ın “İstanbullu” (albüm kitap) ve “Osmanlıdan Günümüze 3 Devir 3 Mutfak” konulu çalışmaları devam etmektedir.

En son Gaziantepli sanayici, girişimci, CHP Milletvekili Cemil Alevli’nin biyografisini tamamlayan A. Handan Yalvaç, Chronicle Dergisi için biyografi yazıları yazmış, Yayın Kurulu üyeliği de yapmıştır. A.Handan Yalvaç’ın farklı alanlardan kişiler için yakın tarih biyografi çalışmaları hazırladığı isimlere örnekler şöyledir; Pamir Bezmen, Ertuğrul Erol Ergir, Melih Gürsoy, Hannelore Möller, Cemil Bikmen, Güneş Karabuda, Barbro Karabuda, Esin Bayru Çelebi, Zeynep Tanbay, İhsan Özbek, Devrim Erbil.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı