RESİMSANATTAN

Acısı hiç dinmeyen ‘FRIDA KAHLO’ ile ilgili 10 ilginç bilgi

Frida Kahlo, dünya çapında en devrimci oto-portre sanatçılarından biri olarak bilinir. Zor bir hayatı vardı, ancak bir Latin Amerikalı ressamın yarattığı en güzel resimleri üretti. Yaşam hikayesi ile feminist bir ikon olarak var olmaya devam ediyor.

İşte bu büyük Meksikalı ressam hakkında 10 ilginç detay:

#1 Meksika Devrimi’nin doğuşunu doğum yılı ilan etti

Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907’de Mexico City Coyoacan’da doğdu. Meksika Devrimi doğumundan üç yıl sonra başladı. Frida daha sonra doğum tarihini 7 Temmuz 1910 olarak ilan etti. Böylece hayatı modern Meksika’nın doğuşuna denk gelecekti.

#2 Erkeklerle girdiği tekila içme iddialarını kazanırdı.

Altı yaşındayken babasıyla çıktığı bir gezinti sırasında ayağı ağaç köklerine takıldı ve yere düştü. Bu olay sonrası çocuk felci geçirdi ve bir ayağı topal kaldı. Uzun renkli etekler giyerek bunu hayatı boyunca sakladı. Frida genç yaşlardan itibaren statükoya meydan okudu. Boks gibi spor yapmanın yanı sıra, bir çeteye katıldı ve çete liderine aşık oldu. Bu süreçte gecenin geç saatlerine kadar parti yaptığı biliniyordu ve hatta birçok erkekle girdiği tekila meydan okumalarını kazandı.

#3 Ressam olmasına bir kaza neden oldu.

Tüm hayatını etkileyecek kazayı yaşadığında henüz 18 yaşındaydı. 17 Eylül 1925’te Frida ve arkadaşı Alex, okuldan eve dönmek için bir otobüse bindi. Bindikleri otobüs bir tramvayla çarpıştı. Otobüste bulunanların çoğu kaza sırasında hayatını kaybetti. Frida ölümden döndü ama bir demir çubuk sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Bunun yanı sıra vücudunda çeşitli kırıklar vardı. Frida, bu kaza yüzünden hayatında 35 ameliyat geçirmiş, aşırı ağrılar yaşamış ve çocuk sahibi olamamış. Kazadan sonra hareketsiz kaldığı üç ay boyunca, yatağının karşısındaki aynayı kullanarak kendi portrelerini yaptı. Bu, Frida’nın tıp alanındaki kariyerinden vazgeçmesine ve bir sanatçı olmasına yol açtı.

#4 Otoportre ustası ressam

Frida Kahlo, kariyeri boyunca, 55’i kendi portresi olmak üzere 143 resim üretti. Kahlo, “Kendimi boyarım çünkü çok sık yalnızım ve en iyi bildiğim konu kendim” dedi. Kendi portreleri genellikle fiziksel ve psikolojik yaralarının yorumunu içerir. Frida Kahlo’nun kendi portreleri, şimdiye kadar yaratılmış en iyi resimler arasında sayılıyor. En ünlü portrelerinden birisi “Thorn Necklace ve Hummingbird ile oto-portre” dir.

Düğün Fotoğrafı

#5 Ünlü Ressam Diego Rivera ile evlendi.

Kahlo, ünlü Meksikalı ressam Diego Rivera’nın çalışmalarına hayrandı. İlk kez 1927’de ona yaklaştı. Rivera da onun çalışmalarından etkilendi ve Frida’yı sanatçı olması yönünde teşvik etti. Kısa süre sonra ilişkileri çok yakınlaştı ve evliliğe dönüştü. Evlendiklerinde Rivera 42, Kahlo 22 yaşındaydı. Rivera’nın üçüncü evliliği idi. Çevrelerindekiler, fiziklerinden ötürü “Fil ve Güvercin” çifti yakıştırması yapıyorlardı.

Frida Kahlo’nun Josephine Baker ile ilişkisi olmuştu.

#6 Frida Kahlo biseksüeldi.

Kahlo’nun Rivera ile olan evliliği, her ikisinin de birden fazla ilişkisi olması nedeniyle sorunlu ilerliyordu. Frida’nın hem erkeklerle hem de kadınlarla ilişkileri vardı. Rivera’nın, Kahlo’nun anlaşamadığı küçük kız kardeşi Cristina ile bile ilişkisi vardı. 1939’da boşandılar ancak bir yıl sonra yeniden evlendiler. İkinci evlilikleri de ilki kadar sıkıntılı olmasına rağmen, Kahlo ölümüne kadar Rivera ile evli kaldı.

Lev Troçki’ye ithaf ettiği oto-portre

#7 Rus Devrimci Lev Troçki ile ilişki yaşadı.

Kızıl Ordu’nun kurucusu olan ünlü Rus devrimci Lev Troçki, Sovyetler Birliği’nden kaçarak siyasi sığınma almak için Meksika’ya geldi. Önce Rivera ile kaldı, daha sonra Kahlo ile ilişkisi başladı. Kahlo, kısa süreli ilişkilerini anmak için Lev Troçki’ye ithaf ettiği özel bir portre yaptı.

#8 Ölümünden sonra kısa süre içerisinde dünyaca ünlü biri haline geldi.

Kahlo, 26 Temmuz 1954’te 47. doğum gününden 20 gün sonra öldü. Ölümünden birkaç gün önce, günlüğüne şöyle yazdı: “Umarım çıkış keyiflidir ve asla geri dönmemeyi umarım – Frida”. Kahlo yaşamı boyunca orta derecede başarılıydı ve ölümünden sonra birkaç yıl içinde çalışmaları geniş çapta beğeni görmeye başladı. Ömrü boyunca çoğunlukla Rivera’nın karısı olarak biliniyordu ama daha sonra dünya çapında popüler oldu ve şimdi Rivera onun kocası olarak biliniyor.

‘Roots’

#9 ‘Roots’ adlı oto-portresi satış rekoru kırdı.

Frida Kahlo, 1970’lerde Meksika’da ortaya çıkan ‘Neomexicanismo Sanat Hareketi’nde önemli bir figürdü. Sanatına geleneksel unsurlar nedeniyle halk sanatı deniyor ve sürrealist ressam olarak nitelendirilmesine rağmen Kahlo kendi resimleri için “Sürrealist olduğumu sanıyorlardı, ama değildim. Ben asla rüyalar çizmedim. Kendi gerçekliğimi çizdim.” diyordu. Mayıs 2006’da, kendi portresi olan “Roots ”, Latin Amerikalı bir sanat eseri için açık artırma rekoru kırarak 5.6 milyon dolara satıldı.

#10 Hayatı ile ilgili 2 önemli film çekildi.

Kahlo’nun hayatı ve sanatı hakkında çok sayıda makale, kitap ve belgesel hazırlandı. En çok satanlardan birisi Hayden Herrera’nın Frida: Frida Kahlo Biyografisi (1983) oldu. “Frida, naturaleza viva”(Frida, Yaşayan Doğa) filmi 1983 yılında gösterime girdi ve büyük ilgi gördü. 2002 yılında Salma Hayek’in rolünü üstlendiği bir başka film olan “Frida”, 50 milyon ABD Doları’nın üzerinde hasılat elde etti ve iki Akademi Ödülü kazandı.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı