SANATTAN

Afgan Kızının Hikayesi ‘Toz’ Vizyonda!

Gözde Kural’ın yazıp yönettiği, dünya prömiyerini Montreal Film Festivali’nde Türkiye prömiyerini ise; Uluslararası Antalya Film Festivali’nde yaptığı “Toz” 26 Mayıs’ta vizyona girdi.

Gözde Kural’ın filminde Öykü Karayel, Beran Soysal ve Muhammed Cangören başrolleri üstlenirken, Afganistan sinemasının oyuncuları Abdul Qadir Farookh, Haji Gul Aser ve Masud Ahmadi de kadroda yer alıyor.

Genç oyuncu Öykü Karayel, yönetmenliğini ve senaristliğini Gözde Kural’ın üstlendiği film için hem İstanbul’da hem de Afganistan’ın başkenti Kabil’de kamera karşısına geçti ve 1 ay Afganistan’da yaşadı. Karayel, çekimleri 1,5 ayda tamamlanan filmde Afgan kökenli bir ailenin Türkiye’de doğup büyümüş kızları Azra’yı canlandırdı.

Filmde savaşın insanların kaderi üzerindeki etkilerini ve Afganistan’da yalnız bir kadının çıktığı yolculuk konu ediliyor. TFP ve Galata Film’in yapımcılığını üstlendiği “Toz”un görüntü yönetmenliğini Ferhat Uzundağ, kurgusunu Aylin Zoi Tinel yaptı. Filmin müziklerini ise; Hasan Özsüt besteledi.

Filmin fragmanı:

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı