SANATTAN

Ahmet Güneştekin’in ‘Ölümsüzlük Odası’ İntihal mi İlham mı?

Ahmet Güneştekin’in dört yıl önce çalışmalarına başladığı, bir yılda tamamladığı ‘Ölümsüzlük Odası’ eseri, 13. Contemporary Istanbul’da sanatseverlerle buluştu fakat beraberinde tartışmaları da getirdi. 

Ahmet Güneştekin, basın gösterimi yapılan eserde, Gılgamış Destanı’ndan, Babil tabletlerinden, Zülkarneyn’den ve Göbeklitepe’den esinlendiğini belirtmişti. Sabah gazetesi yazarı Bülent Cankurt ise, eserle ilgili dikkat çeken bir iddia ortaya attı.

Cankurt, “ABD’li sanatçıdan aşırı ilham almış!” başlıklı yazısında şunları kaydetti:
“Sanatçı Ahmet Güneştekin’in, Contemporary Istanbul kapsamında sergileyeceği ve geçen hafta bir davetle ön izlemesi gerçekleştirilen ‘Ölümsüzlük Odası’ adlı enstalasyonu büyük ses getirdi. 22 bin parça boynuz ve kurukafa dökümü, 35 ton alüminyumun kullanıldığı, 130’a yakın farklı meslekten insanın emeğinin geçtiği ‘Ölümsüzlük Odası’nı bazıları yere göğe sığdıramazken, bazıları ise yerden yere vuruyor!

Sanat camiasından birçok kişi, Güneştekin’in yeni eserinde, Amerikalı sanatçı Jim Leedy’nin ‘Sürrealizm ve Savaş’ isimli koleksiyonunda yer alan ‘The Earth Lies Screaming’ adlı eserinden aşırı ilham aldığını iddia ediyor!”

Yazısında Cankurt, Ahmet Güneştekin’e çalıştığı PR şirketi kanalıylaulaşmaya çalıştığını ama Güneştekin’in, bir açıklama yapmaktan kaçındığını belirtti.

İşte Jim Leedy’nin eseri:

Ahmet Güneştekin’in eseri:

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı