SANATTANSİNEMA

Antalyalı Yönetmen Sevgi’ye New York’tan “Altın Bizon – En İyi Film Ödülü”

Genç film yönetmeni Sevgi Hirschhäuser Antalya’da çekmiş olduğu ilk filmi “Toprak” ile 17. ödülüne sahip oldu. 

27 yaşındaki Antalya’lı bağımsız film yönetmeni Sevgi Hirschhäuser’ın kaleme aldığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği “Toprak” filmi, New York Prömiyeri olan Buffalo Uluslararası Film Festivali‘nde “Altın Bizon – En İyi Film” ödülünün sahibi oldu. Dünya Prömiyerinin Vail Film Festivali 2020, Colorado’da yapmış olan bağımsız film, başarı yolculuğuna devam ediyor.

Film 54. HOF Uluslararası Film Festivalinde Almanya prömiyerini yapmaya hazırlanıyor ve “En Iyi Film” ödülü için yarışıyor.
44. Sao Paulo Uluslararası Film Festivalinde, (Mostra Internacional de Cinema) Brezilya Prömiyeri
Prifest-Prishtina İnternet Film Festival, Kosova Prömiyeri,
Mallarca (Mayorka) Uluslararasi Film Festivalin’de Ispanya Prömiyeri
Arizona Uluslararası Film Festivalin’de Amerika, Arizona eyaleti Prömiyerini yapmak için hazırlanıyor.

 

Yönetmen Sevgi, “Toprak filmi hiçbir destek ve yapımdan güç almadan tam bağımsız çekilmiş bir filmdir. Gelmiş ve gelecek başarıların tesadüf olmadığını, senaryoyu yazarken hikayenin içinde herkesin filmden bir şeyler alabileceği noktalar olduğuna inanıyordum. Ekibim ve ben çok istekli ve tutuluyduk. Hepimiz hikayenin bir parçası olduk ve çok emek verdik. Bu tutku bize güzel bir film çıkartmamıza ve nihayetinde bize dünyayı dolaşabilen bir eser yaratmamıza sebep oldu. Toprak, senaryosunu yazdığım diğer projelerimi hayata geçirmek için büyük bir ilham kaynağı oldu.” dedi.

“Toprak” filmi, gelenek ve dini mirasların önemli olduğu, kültür, görenek ve inançları konu alarak işlenen, köyde yaşayan yoksul bir ailenin dramatik hikayesini anlatıyor.

Ödüllü film dünya festivalleri yolculuğundan sonra Türkiye gösterimini yapmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu