Cemil BiçerKÖŞE YAZILARI

Aşk Olsun Size – Cemil Biçer yazdı…

“Aşk derdiyle hoşem el çek ilacımdan tabib
Kılma derman kim helakim zehri dermanındadır.”
-Fuzuli-

Aşık Veysel’e sormuşlar,“Aşk nedir?” diye
“Birini seversin, o seni sevmez aşk olur” demiş.

Aşk kalp macerasından ziyade beyin kimyasal aktivitesidir diye tanımlanır bilim adamlarınca.
*feniletilamin
*dopamin
*norapinefrin
Aşk kimyasalları olarak literatürlere geçen bu kimyasalların maalesef sentetik olarak imal edilmesi mümkün olmamıştır.
Bence bu “aşk kimyasının” salgılarının laboratuvar koşullarında elde edilmesi insanoğlunun varoluşundan bu güne kadar ki en muhteşem buluşu olacaktır.
Düşünsenize herkes aşık olabilecek, aşkın egemen olduğu bir Dünyada yaşıyor olacağız.
Kültürlerinde “aşk” olan toplumlar için bu ilacın olağanüstü bir etkisi olacağını sanmıyorum ama şekil Türkiye’de olduğu gibi “aşkı hafiflik” olarak algılayan toplumlar için bu kimyasalların bir toplumsal devrim yaratacağından emin olabilirsiniz.

Bir bakmışız ki; etnisite düşmanlığından beyin damarları emboli yapan TAYYARAĞASI bir Ermeni güzeline sevdalanmış. Faşistliği tescilli Çin malı fason Başbuğ meclisteki bir Kürt milletvekiline olan aşkından ötürü “halkların kardeşliğinin” anayasada yer alması için önerge vermiş.
Kürtçe şarkı söylediği için linç edilmeye kalkılan Ahmet Kaya‘nın Diyar-ı Bekrin meydanında “EROS” vari bir heykeli dikilmiş.

Ama bilinen bir gerçektir her ilacın bir miktar “idiyosenkratik” özelliği vardır. Korkum: “ya benimsin ya kara toprağın” şizofrenik kültürü ile beslenmiş ülkem insanlarında bu idiyosenkratik etkinin ağır basması.
Böylesi alerjik bir reaksiyon yaratırsa ülkem insanında “aşk” ilacı Kuzey Afrika ülkelerinden başlayıp Trans-Kafkas ülkelerine kadar olan coğrafyayı etkilemesi beklenen “ARAP BAHARI” adı ile maruf fırtına tam bir cehennem kasırgasına dönüşür ki “hafizan Allah” duasını okutturur.

Ama herşeye rağmen bu ilacın sosyal güvenlik kurumlarının “ödenebilir” ilaçlar listesinde yer almasını isterim. Kör bir kurşunla ıssız, karanlık bir sokakta faili meçhule gitmektense ‘idiyosenkraziden öldü’ yazsın mezar taşımızda.
Aşık Veysel bu anlamda “aşk”ı çok güzel betimlemiş; Türk genetiğinin en kadim aşkı tarihinin her döneminde KARA TOPRAK olmuştur.
Gözümüzü toprak doyursun…

Cemil Biçer

Carşamba Köprüsü’nde Rapsodi

 

Başa dön tuşu