SANATTANTİYATRO

Baba Sahne 1 Yaşında!

Şevket Çoruh’un tiyatroya kazandırdığı Baba Sahne 1. Yılını doldurdu.

Baba Sahne 1. yıl kutlama ve ödül gecesi çok özel anlar ve görüntülerin yaşandığı bir gece oldu. Aynı zamanda Şevket Çoruh’un sahnesine adını verdiği Savaş Dinçel‘in 76. doğum günüydü ve 11. Savaş Dinçel Ödülleri sahiplerini buldu. Geceye katılan birçok sanatçının yanısıra Şevket Çoruh’un da hocası olan Müjdat Gezen de katılanlar arasındaydı. Anma ve ödül gecesinin perde açılışını çocuklar yaptı. Gecenin sunumunu Müjdat Gezen’in öğrencilerinden İlker Ayrık üstlendi.

Gece, Baba Sahne için hazırlanmış belgeselin gösterimi ile başladı. Baba Sahne’de tiyatro salonuna adı verilen Savaş Dinçel‘in doğum günü için hazırlanmış Savaş Dinçel Belgeseli gösterildi.

Gecede Şevket Çoruh, tiyatroda öğrencilik yıllarına gitti. Hocası Müjdat Gezen’in oynamasını istediği ama bir türlü tamamını oynamadığı “Sinarit Baba” adlı Sait Faik Abasıyanık öyküsünü, bu gecede tekrar oynadı. Şevket Çoruh, bu oyunda kullandığı palto ve şapkanın, usta oyuncu Savaş Dinçel’e ait olduğunu söyledi. Müjdat Gezen de Şevket Çoruh’un hem bu oyunu hem de bu sahneyi yaratması ile ’10 üzerinden 10’luk bir iş yaptığını vurguladı.

Baba Sahne’nin 1. yıl pastası kesildikten sonra, 11. Savaş Dinçel Tiyatro Ödülleri sahiplerine takdim edildi. En İyi Oyun Yazarı seçilen Yunus Emre Gümüş, ödülünü Özen Yula‘dan alırken; En İyi Yönetmen seçilen kazanan Yıldıray Şahinler‘e ödülünü Gülriz Sururi takdim etti. En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülen Sumru Yavrucuk oyunu nedeniyle geceye katılamazken, Yavrucuk adına ödülünü, Günay Karacaoğlu, Erkan Can‘ın elinden aldı. Bahtiyar Engin‘e ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü Tilbe Saran verdi. Şevket Çoruh da, usta oyuncu Meral Çetinkaya’ya Baba Sahne tarafından verilen “En İyi Seyirci” ödülünü takdim etti. Bu arada Usta oyuncu Gülriz Sururi, evinde büyüttüğü çiçeği, Savaş Dinçel’in anısına sahneye bıraktı.

Şevket Çoruh’u bu özel günde sanatçı dostları yalnız bırakmadı. Gece, Gülriz Sururi, Müjdat Gezen, Erkan Can, Meral Çetinkaya, Sumru Yavrucuk, Aliye Uzunatağan, Bihter-Barış Dinçel, Ecem-Mustafa Üstündağ, Tilbe Saran, Sevinç Erbulak, Ahu Türkpençe, Hasibe Eren, Korhan Herduran, Özlem Çınar, Bahtiyar Engin, İlker Ayrık, Günay Karacaoğlu, Cem Cücenoğlu, Ahmet Saraçoğlu, Murat Akkoyunlu, Emre Karayel, Aslı Altaylar, Aykut Taşkın, Çiğdem Erken, Şeyla Halis, Sevil Akı, Çoruh’un kızı Gülenay Çoruh ve eşi Özge Turna Çoruh gibi isimlerin katılımıyla kutlandı.

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Başa dön tuşu