KÖŞE YAZILARIVeysel Boğatepe

Adaletin Terazisindeki Ağırlık: Suç ve Ceza – Veysel Boğatepe yazdı…

Festival Başkanı Adem Sözüer

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan Uluslararası “Suç ve Ceza Filmleri Festivali” ekibi, sinema eleştirmenleri ve kültür sanat yazarları için 30 Ekim akşamı, yemekli bir toplantı düzenledi. Festival başkanı Prof. Dr. Adem Sözüer, festivalin amaçlarına, karşılaştıkları zorluklara ve zaman içinde kapsamının nasıl genişletileceğine dair önemli bilgiler verdi. Festival Başkanı ile yaptığımız bire bir görüşmede ise gündemlerine uyuşturucu konusunu da dahil ettiklerini, gelecek yıl buna ağırlık vereceklerini ve şayet bu konuda varsa bilgi, belgelerin paylaşılmasını talep etti.

Yönetmen Derviş Zaim’in de bulunduğu toplantıda ayrıca festivallerle birlikte sinemamızın geldiği son nokta ve dağıtım sorunuyla ilgili kendi aramızda fikir alışverişinde bulunduk. Dağıtım tekelini elinde bulunduran Mars Dağıtım’ın Koreli CJ CGV tarafından satın alınmasının, sinemamıza nasıl yön vereceği de konuştuğumuz konular arasındaydı.

Sinema ve Adalet ilişkisi

Henüz sekiz yaşına giren festivale, yerli ve yabancı olmak üzere kısa filmlerin yarıştığı “Altın Terazi”ye toplamda 3 bin başvuru yapılmış ve filmler arasından jüri, mümkün olduğunca adalet, suç, ceza kavramlarına objektif yaklaşanlardan seçki yapmaya özen göstermiş. Çocukları adalet duygusu konusunda bilinçlendirmeye yönelik ilk defa bir de animasyon film, festivale dahil edilmiş.

Sinema ve televizyon sektöründe tacize karşı dayanışma, madde ve alkol bağımlılığı, sinema ve adalet ilişkisi, ceza hukuku ve sağlık perspektifinden uyuşturucu madde sorunu gibi birçok konuda atölye çalışmaları ve paneller gerçekleştirilecek. Açılışı 9 Kasım 2018 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu‘nda yapılacak olan festivalin kazanan filmleri ise ertesi gün festival süresince alternatif sinema salonlarında gösterime girecek, 15 Kasım’da da festival sona erecek.

Veysel Boğatepe

Başa dön tuşu