RESİMSANATTAN

Bedri Baykam’ın Los Angeles’daki sergisi bir ay uzatıldı!

Bedri Baykam’ın sergisi “Görsel Maceralar” (Visual Adventures), 7 Aralık 2019 günü, Los Angeles’da büyük bir kalabalığın katıldığı 5 saat süren bir resepsiyonla açıldı.

Los Angeles sanat ortamından yüzlerce davetlinin katıldığı açılışta, Baykam‘ın birçok 4D çalışmasının ağırlıklı olarak sergilendiği “Görsel Maceralar” sergisinde ayrıca sanatçının son yıllarda yaptığı tual eserlerinden de örnekler yer alıyor. Daha önce Berlin Akademie der Künste, Barcelona Picasso Müzesi, Roland Garros Müzesi, Paris Pinacothèque Müzesi gibi birçok uluslararası müzede, fuarda ve galeride sergilenen 4D çalışmalar, böylece ilk defa Los Angeles’lı sanatseverlerle buluştu.

Sergide ayrıca Baykam’ın 2013’ten itibaren New York, Ankara ve İstanbul’da sergilenen ve çok ses getiren “Boş Çerçeve” sergisinden “This Has Been Done Before” adlı eseri de yer alıyor.

Nisan ayında İstanbul’da yapılan lansmanın ardından yoğun ilgi gören “Bedri Baykam’ın Sanat Tarihi Haritası“, “Görsel Maceralar”a paralel olarak sergideki yerini aldı ve Amerikalı sanatseverlerden büyük ilgi gördü. Harita iki farklı edisyon olarak Gloria Delson Galerisi’nde alıcılara sunuluyor.

Los Angeles Times’ın yayınladığı Art Walk Gallery Guide’ın bu ayki kapağında Bedri Baykam ve “Sanat Tarihi Haritası” yer aldı.

Baykam’ın 3 yılı aşkın bir süre California’lı sanatçılarla beraber yürüttüğü çabalar sonucu bu yıl kurulan IAA/USA’in, 11 Aralık günü düzenlediği bir söyleşi ile Baykam, Los Angeles California Üniversitesi’nde (UCLA), Sanat Tarihi Haritası’nı ve bu sene IAA/ Uluslararası Sanat Birlikleri Dünya Başkanı olarak UNESCO’ya resmi olarak kabul ettirdiği Dünya Sanat Günü‘nü anlattı. Konferansa Türkiye’nin Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz, Azerbaycan Başkonsolosu Nasimi Aghayev ile beraber katıldı.

Baykam’ın yeni çıkan İngilizce kitabı “Guerilla Carries No Umbrella” (Gerillanın Şemsiyesi Olmaz) ilk tanıtımını sergi ile beraber Los Angeles’ta yapmış oldu. Baykam’ın sanat ve politik alandaki makalelerinden oluşan ve İngilizce olarak hazırlanan kitap, aynı zamanda sanatçının Amerika’da yaşadığı dönemlerden itibaren savunucusu olduğu Batılı olmayan sanatçı hakları üzerine yazdığı manifestoları da içeriyor. California’da çeşitli kitapçılarda satışa çıkarılan kitap, Türkiye’de de ‪13 Ocak’ta yapılacak lansmandan itibaren bütün önemli kitapçılarda yerini alacak.

Los Angeles’lı ünlü Alman sanat eleştirmeni Peter Frank, Baykam’ın yapıtlarını ve kişiliğini kapsamlı şekilde ele alan bir makale ile sanatını “Pop-Ekspresyonist” olarak tanımladı.

Gloria Delson Contemporary Arts galerisi, Baykam’ın sergisinin gördüğü yoğun ilgi nedeniyle, “Görsel Maceralar”‪ sergisini 1 Şubat 2020 tarihine kadar uzattı.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı