BİR BİLENE SORDUKSANATTAN

Bir Bilene Sorduk: Levent Özmen Yanıtladı

Kültür-sanat emekçilerine sorduk: Bu yaz ne okuyalım?

Sanat Profesyoneli, Dirimart Sanatçı İlişkileri Yürütücüsü Levent Özmen Yanıtladı:

– Sarkis: Başlangıçta İstanbul 19380-20200, Cem İleri, Dirimart

– Söyleşiler – Nuri Bilge Ceylan, Norgunk Yayıncılık

– Yenişehir’de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal, İletişim Yayınları

“Kitaplığımdan ayrı olarak evimin bir köşesine okuyacak kitaplarımı iki kategoriye ayırır, onları sıraya dizerim. Bu kategorilerden biri sanat, doğa, mimarlık, dil tarihi, arkeoloji ve astronomi gibi ilgilendiğim konularda bilimsel araştırmalara dayanan araştırma kitaplarıdır. Bunları seçerken merakımı canlı tutan, arkadaş tavsiyelerini ya da eleştiri yazılarını dikkate alır ve beni yormayan bir tempoda ilerlemeye gayret ederim. Roman, hikaye, şiir, çizgi roman gibi edebiyatla ilgili kitaplar ise ikinci kategoriyi oluşturur. Eş zamanlı ilerlettiğim bu iki kategoriden aynı anda birer kitap okuma pratiğim, hayatın gerçeklerinden uzaklaşmamda ve hayal gücümü tetikleyip canlı tutmamda en büyük destekçilerim olurlar.

Bu doğrultuda yazın okumayı planladığım şu üç kitabı önermek isterim.

Sarkis

Türkiye’de ve Dünyada kavramsal sanatın öncü ismi Sarkis‘in İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye’de yaptığı tüm işleri bir arada sunan ‘Sarkis: Başlangıçta İstanbul 19380-20200’ kitabı. Sarkis mimari, zanaat, desen, resim, fotoğraf gibi farklı disiplinlerin kullandığı teknikleri melezleyerek oluşturduğu işlerini estetik, müzik, felsefe, sinema ve edebiyat tarihi gibi çok farklı tartışma alanlarındaki temalarla yoğurur. Bu çok katmanlı işler ve yerleştirmeler üzerine meraklılarının Sarkis‘le saatlerce sohbet ettiğine çok kez tanık olmuşumdur. Tüm bu çağrışımlar denizinde sizi dil ve anlatım bakımından inanılmaz bir yolculuğa çıkaran bir metin oluşturmuş Cem İleri. Kitap ilk çıktığında metni okuyup hayran kalmıştım, üzerinden sadece birkaç ay geçmesine rağmen tekrar dönüp okuyacağım bir kitap olacak bu yaz, ilgilenenlere tavsiye ederim.

Nuri-Bilge-Ceylan

İkinci kitap, ‘Söyleşiler – Nuri Bilge Ceylan’; Röportaj vermekten hiç hoşlanmayan Ceylan‘ın, ağzından kendi pratiğini derli toplu şekilde okuyabildiğimiz tek kaynak olması bu kitabı çok değerli kılıyor. Okurken sorular ve yanıtlar üzerinden Ceylan sinemasının unutulmaz anlarını hafızamda tazelemek için sabırsızlanıyorum.

sevgi-soysal

Son kitap ise ‘Sevgi Soysal‘ın Yenişehir’de Bir Öğle Vakti’ kitabı. Bu kitabı okuyalı on yıldan fazla zaman oldu. Bu sorunuz üzerine düşünürken yeniden okumaya ve tavsiyelerim arasına almaya karar verdim. Pandemi koşullarının getirdiği yalnızlaşma ve bireysel hayatlarımıza aşırı odaklandığımız zamanlardan geçiyoruz. Hem okuması keyifli hem de çok fazla karakterin hayatlarının kesiştiği, böylece sosyalleşmeyi, insanlar arası bağları kalemine hayran olduğum birinden okumanın normalleşmemizde zihinsel olarak da iyileştirici bir etkisi olacağını düşünüyorum ve tavsiye ediyorum.”

Fotoğraf Kredisi: Senem Özgören

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı