SANATTAN

Bir Tutkunun Hikayesi: ‘Merey Koleksiyonu’

Dört kuşak geriye giden bir aile koleksiyonunun sahibi Ahmet Merey’in koleksiyon sergisi, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı.

Bir aile geleneğini sürdüren ve yaşadığı dönemin sanatçılarından aldığı eserlerden koleksiyonunu oluşturmasıyla bilinen Ahmet Merey, ‘Türk Sanat Tarihi’ni karşılaştırmalı olarak okuma şansını da sunan koleksiyonunun önemli bölümünü MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi‘nde sanatseverlerin beğenisine sundu. Koleksiyonun ana çizgisini, portreler(otoportreler, sanatçı portreleri, aile portreleri), Pero Koleksiyonu, Nazım Koleksiyonu ve 1960 sonrası figüratif sanatı oluşturuyor.

Merey Koleksiyonu’nun bel kemiği niteliğinde olan figüratif resimlerin, konularına ve eğildikleri güncel konulara göre sınıflandırılması koleksiyonun yeni öyküler eşliğinde okunmasını sağlıyor. Koleksiyonda yer alan sanatçıların çoğunun Akademi çıkışlı olması, Akademi’nin 1960 sonrasında oluşturduğu, bünyesinde hiciv, ironi eleştirel, politik bir duruş barındıran figüratif sanat geleneğinin kuşaklar boyu nasıl aktarıldığının izlenmesine olanak tanıyor. Ayrıca aile koleksiyonundan gelen fakat Ahmet Merey’in çizgisinin dışında kalan çalışmalar da bu koleksiyonun niteliğini zayıflatmak yerine güçlendiriyor.

Genç sanatçıları destekleyen bir koleksiyoner olarak da tanınan Ahmet Merey, aynı zamanda resim ve heykel dallarında ‘İpek-Ahmet Merey Resim Yarışması’ da düzenliyor.

Bir koleksiyonerin eser tercihlerini ve niteliğini, aynı zamanda ‘Türk Sanat Tarihi’nin serüvenini incelemek istiyorsanız bu koleksiyon sergisini 27 Mayıs 2018 tarihine kadar MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi‘nde ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı