MÜZİKSANATTAN

CAZ MÜZİĞİNİN İKİ USTA İSMİNE YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

26. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİNİ SUNDU

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 22 yıldır Garanti BBVA sponsorluğunda düzenlenen
26. İstanbul Caz Festivali, 2 Temmuz akşamı Avusturya Kültür Ofisi’nde gerçekleştirilen tören ile Yaşam Boyu Başarı Ödüllerini takdim etti. Türkiye’de caz müziğinin usta isimleri Hasan Hürsever ve Ömür Göksel’in ödüllerini aldığı gecede, Hasan Hürsever Trio ile Balkan Paradise Orchestra izleyenlere eşsiz bir gece yaşattı.

Cazın ve güncel müziğin yıldız isimlerini bir araya getiren festivalin ödül gecesi 2 Temmuz Salı akşamı Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilen görkemli bir törenle yapıldı. Caz davulcusu Hasan Hürsever ve müzikseverlerin “Türkiye Ses Kralı” olarak tanıdığı Ömür Göksel’e Yaşam Boyu Başarı Ödülleri’nin takdim edildiği gecede festivalin gerçekleştirilmesine katkıda bulunan kurum ve kuruluşlara da teşekkür plaketleri verildi.

Sunuculuğunu İpek Atcan’ın üstlendiği törende, İstanbul Caz Festivali’ne desteklerinden dolayı TC Kültür ve Turizm Bakanlığı; İstanbul Caz Festivali Otomotiv Sponsoru Volvo Car Turkey; Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru Anadolu Efes; Vitrin Seri Sponsoru ve Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru SOCAR Türkiye teşekkür plaketlerini aldı. Törende festivalin 22 yıldır sponsorluğunu üstlenen Garanti BBVA’ya da plaketi sunuldu.

Garanti BBVA Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Direktörü Elif Güvenen, ‘’26. kez gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, bu yıl yine keyifli bir ödül gecesine ev sahipliği yapıyor. Biz de Garanti BBVA olarak, 22 yıldır festivalin ana sponsoru olmaktan ve İKSV ile omuz omuza yürümekten büyük mutluluk duyuyoruz. Festivalin bu seneki programında yine birbirinden değerli sanatçılar sahne alacak. İstanbul’da müzikseverler caza doyacak. Şimdiden herkese harika bir festival diliyorum.’’ sözleriyle festival ile ilgili düşüncelerini belirtti.

Ödül töreninin ardından, bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen isimlerden Hasan Hürsever ile oğulları Volkan ve Hakan Hürsever’den oluşan Hasan Hürsever Trio kısa bir konser verdi. Gecenin devamında ise sahneyi, orijinal bestelerin yanı sıra Goran Bregoviç klasiklerinden Pulp Fiction film müziklerinin Balkan tınılarıyla yorumlandığı örneklere uzanan repertuvarıyla izleyicinin ilgisini hep canlı tutan Balkan Paradise Orchestra devraldı.

Davulun usta ismi: Hasan Hürsever

Festivalde bu sene “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görülen iki isimden biri  caz davulcusu Hasan Hürsever oldu. İlk müzik çalışmalarına doğduğu Kosova’nın Mitroviça şehrinde başlayan ve Yugoslavya’dan Türkiye’ye gelen Hürsever, “Kuyruklu Yıldızlar” grubunda profesyonel müzik hayatına adım attı.

Aralarında Atilla Şereftuğ, Özdemir Erdoğan, Ayten Alpman, Ali Kayral, Kayahan, Ümit Aksu, Esin Engin, Ayhan Yünkuş’un bulunduğu birçok müzisyenle çalışan Hürsever, 1980 yılında Süheyl Denizci tarafından kurulan İstanbul TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’na katıldı. 1987 Yılında Fatih Erkoç, Neşet Ruacan ve Ergun Eremkar ile Finlandiya’da Uluslararası Pori Caz Festivali’nde çaldı.

TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’ndan emekli olduktan sonra uzun yıllar piyanist Şevket Uğurluer ile birlikte çalışan Hürsever halen; piyanist ve kontrbas sanatçısı olan oğulları Hakan ve Volkan Hürsever ile müzik çalışmalarına devam ediyor.

Caz vokalin efsane ismi, “Türkiye Ses Kralı” Ömür Göksel

Bu yıl Yaşam Boyu Başarı Ödülü alan bir diğer isim ise müzikseverlerin “Türkiye Ses Kralı” olarak tanıdığı Ömür Göksel oldu. 1960’lı yıllar boyunca geniş repertuarı ve farklı dillerde şarkıları başarıyla söyleyebilme yeteneği sayesinde genç yaşına rağmen büyük bir başarı ve popülarite kazanan Göksel, 1970’li yıllarda “Mutluluk”, “Sevemem Artık” gibi şarkılarıyla çeşitli kereler altın plak ödülünü kazandı.

1979’da Avrupa ve Amerika’dan aldığı konser teklifleri üzerine müziğe yurt dışında devam etme kararı aldı. Bu tarihten sonra profesyonel müzik yaşamına İtalya, Amerika ve Almanya’da devam etti. 2000’li yıllarda “A Touch of Quality” ve “A Touch of Love” gibi albümleriyle büyük bir başarı yakalayan Göksel, bu serideki çalışmalarına takip eden yıllarda da devam etti. Halen aktif müzik hayatına devam eden Göksel, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile de sıkça konserler veriyor.

26. İstanbul Caz Festivali: 27 farklı mekânda, 300’ün üzerinde sanatçı

Bu yıl “caza dokunan eller” teması kapsamında izleyenleri benzersiz bir müzik deneyimine davet eden 26. İstanbul Caz Festivali, 29 Haziran-18 Temmuz tarihleri arasında usta müzisyenlerden genç yıldızlara 300’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçıyı 27 farklı mekânda İstanbullu müzikseverlerle buluşturacak.

Bu sene Beylikdüzü Yaşam Vadisi ve Fenerbahçe Parkı ile Fenerbahçe Khalkedon’da düzenlenen Parklarda Caz etkinlikleriyle başlayan festival in ilk haftasında, 3 Temmuz’da Salon İKSV, Nardis Jazz Club ve Cemiyet’te Vitrin Turu kapsamında No Land, Efe Demiral “Uyku Pansiyonu”,Onur Çalışkan, Duru And Jazz Project, Gülşah Erol Band ve Can Tutuğ Trio’yu dinleyebilecekler. Aynı gün Sultan Park – Swissotel The Bosphorus’ta ise; Karakteristik müziğini caz, R&B ve hip-hop unsurları etrafında ören besteci ve vokal José James boğazın eşsiz manzarasında benzersiz bir konsere imza atacak.

Bu yıl Birlikte Güzel’in gösteri sponsorluğunda beşincisi düzenlenecek “Gece Gezmesi” ise 4 Temmuz Perşembe akşamı yine müzik şenliği ruhunu Kadıköy haritasına taşıyacak. “Gece Gezmesi” etkinlikleri kapsamında Gaye Su Akyol, Ah! Kosmos, Elz & The Cult, The Kites, Eda And, Cava Grande gibi güncel müziğin pek çok yıldız ismi sahne alacak.

Bu yıl festival kapsamında yer alan en özel projelerden ikisi ise Uniq Hall ve Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleşecek. 5 Temmuz akşamı düzenlenecek gecenin ilk konserinde Uniq Hall’da virtüöz piyanist ve besteci Aydın Esen Group füzyon caz ve post-bop esintileri taşırken elektronik unsurlar da barındıran emprovizasyonlarıyla 26. İstanbul Caz Festivali’nin konuğu olacak. Aynı akşam saat 21.30’da ise Uniq Açık Hava Sahnesi’nde ise Caz, blues ve soul melodilerini ustalıkla bir araya getiren Belçikalı caz şarkıcısı, söz yazarı, besteci ve multi-enstrümantalist Mélanie de Biasio, karakteristik vokaliyle 26. İstanbul Caz Festivali sahnesinin heyecan verici konuklarından biri olarak sahnede müzikseverlere seslenecek.

6 Temmuz’da festival sahnesinde Salon İKSV’de gerçekleştirecekleri konserleriyle Vitrin Matine’nin konukları ayarlanabilir mikrotonal gitarın mucidi Tolgahan Çoğulu ve bağlama icracısı Sinan Ayyıldız ikilisi olacak. Günün diğer konseri ise son yıllarda sayısız filme ve diziye ev sahipliği yapan Türkiye’nin en eski fabrikası Beykoz Kundura’da gerçekleşecek.  Beykoz Kundura’daki bu festival gününün açılışını, yayımladığı son albümüyle büyük ilgi gören trompetçi Barış Demirel–Barıştık Mı yapıyor ve ardından sahneyi, müzik otoritelerince Türkiye’nin en önemli davulcularından biri olarak gösterilen Turgut Alp Bekoğlu’na bırakıyor. Bu iki ismin ardından, 90’lardan milenyumun başına kadar İskandinavya’da pek çok müzisyen ve gruba ilham veren iki grup New Conception of Jazz ve e.s.t.’in üyeleri arasında yer alan ödüllü piyanist Bugge Wesseltoft, kontrbasçı Dan Berglund ve davulcu Magnus Öström’den oluşan RYMDEN sahneyi devralıyor. Gecenin kapanışını ise yapımcı ve gitarist Tom Excell’in  reggae afro beat caz tınılarını karıştırdığı 10 kişilik grubu Nubiyan Twist yapıyor.

Bu yıl festival, ücretsiz etkinliklerine bir yenisini ekleyerek, Beyoğlu’nun Haliç kıyısında da çeşitli toplulukları izleyiciler ile buluşturacak bir projeyi hayata geçiriyor: Halıcıoğlu Parkı’nda düzenlenmesi planlanan “Ah Şu Cazlar Blues’lar”, 7 Temmuz akşamı gerçekleşecek bu ücretsiz etkinlikte, farklı coğrafyalardan gelen müzik toplulukları, performanslarıyla müziğin evrenselliği ve birleştirici gücünün bir kez daha altını çizecekler.

Aynı gün SSM Fıstıklı Teras’ın boğaz atmosferinde yaşanacak festival akşamında ise SOCAR Türkiye sponsorluğunda, Elchin Shirinov Trio’nun performansıyla başlayacak. Azerbaycan folk müziğini cazla harmanlayarak modern bir dil yakalayan piyanist ve besteci Elchin Shirinov, Grammy ödüllü basçı Panagiotis Andreou ve yenilikçi melodilerin kâşifi davulcu Engin Günaydın’in performansı unutulmaz bir caz gecesi için en iyi seçeneklerden bir tanesi olacak. Gecenin ikinci yarısı ise “caz vokalleri galaksisinde yükselen bir yıldız” olarak tanımlanan ve lirik olduğu kadar oyunbaz tarzıyla Ella Fitzgerald’la karşılaştırılan Cyrille Aimée ile devam edecek.

SOCAR Türkiye sponsorluğunda bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilecek VİTRİN: Türkiye Güncel Müzik Buluşması ise yerli sahnenin başarılı isimlerini uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcileriyle bir araya getirecek. 3-6 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek konserlere, Türkiye’den 30’un üzerinde sanatçı ve topluluk katılacak. Vitrin’de bu yıl sahne alacak isimler arasında Aydın Esen Group, No Land, Efe Demiral “Uyku Pansiyon”, Barış Demirel – Barıştık Mı, Elz & The Cult, Ah! Kosmos ve The Kites gibi birçok tanınmış isim yer alacak.

Biletler nerede? 

  1. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan ana gişe İKSV’den (Pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Festivalde öğrenci biletlerinin satışı devam etmektedirLale Kart sahipleribiletlerini hem öncelikli ve %25’e varan özel indirimlerle alabilir hem de yıl boyunca Lale Kart 360 etkinlik serisi kapsamında pek çok özel etkinliğe katılabilirler.
Başa dön tuşu