SANATTAN

Çevre Kirliliğine karşı ‘Sanatsal Tepki’

Koruma altındaki kıyılara vuran plastikle bütün dünyaya mesaj veriyor.

Sanatçı Alejandro Duran Meksika’nın koruma altındaki kıyılarında, Sian Ka’an‘da ilginç bir çalışmaya imza atıyor. Dünyanın farklı bin bir noktasından bu dünya harikası kıyılara dalgalarla gelen çöpleri topluyor önce. Ardından “Washed Up” ismini verdiği serisi dahilinde çalışmalarını kurgulamaya başlıyor. İnsan eliyle şekillendirilmiş çirkin plastik çöplerden doğaya adapte olmaya çabalayan güzel kompozisyonlar yaratıyor. Aykırı birliktelikler yaratarak okyanus kirliliğine ve dünyanın çevre kirliliği problemine dikkat çekmeyi de amaçlayan sanatçının Washed Up serisi hakkında söylediklerine kulak vermeli:

“Bu çalışma kapsamında 6 kıtadan, 50 ülkeden fazla noktadan gelen plastiklerle tanıştım. Hepsi de Sian Ka’an kıyılarına ulaşan plastikler… Bu uluslararası enkazı kullanarak renkli heykeller, enstalasyonlar ortaya çıkardım. Bitki, nehir, meyve oldu plastikler. Dalgaların bu objeleri dağıtması gibi dağıttım ben de. Ancak biraz daha özenli dağıttım.

Gerçek üstü ve fantastik bir manzara yaratmanın ötesinde bu enstalasyonlar aslında içinde bulunduğumuz çıkmazı gözler önüne seriyor. Tüketimin yeni bir sömürü halini gösteriyor bize. Koruma altındaki, yerleşim olmayan kıyıların bile aslında güvende olmadığını söylüyor.”

 

Alejandro-Duran-washed-up-nolmus-3-700x400

 

Alejandro-Duran-washed-up-nolmus-9

 

Alejandro-Duran-washed-up-nolmus-12

 

Alejandro-Duran-washed-up-nolmus-1

 

Alejandro-Duran-washed-up-nolmus-5

 

 

Jugo de Manglar 001

 

(www.nolm.us)

 

 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı