KİTAP

Çin’de İslam Sanatı

Çin’li müslüman Yang Guiping’in kaleme aldığı “Çin’de İslam Sanatı”, Kitap Dostu Yayınları’ndan çıktı.

Çin Halk Cumhuriyeti içinde yaşayan Müslüman nüfusun dini hayatlarını nasıl yaşadığı konusuna da ışık tutan “Çin’de İslam Sanatı”, Türkiye’de bu açıdan son derece eksik olan literatüre birinci el kaynak olmayı amaçlıyor. Hem kitabın yazarı Yang Guiping’in Müslüman bir Çin yurttaşı olması ve hem de bu alanda son derece zengin bir görsel malzemeyle sunduğu kitaptaki orijinal görüşleri sebebiyle, ülkemizde sanat tarihinden uluslararası ilişkilere kadar bir çok alanda konuyla ilgili çalışan uzmanlara ve akademisyenlere temel başvuru kaynağı olacak.

Arap ve Fars tüccar ve diplomatlar, yedinci yüzyılın ortalarında İpek Yolu’nu takip eden bir hatüzerinden karadan ve Baharat Yolu’nu takip eden bir hat üzerinden ise denizden olmak üzere iki kanaldan,İslam’ı barışçı bir yöntem kullanarak Çin’de anlatmaya başladılar. Aradan geçen 1300 yıl içinde bugün Çin’de 23 milyon Müslüman bulunuyor.Toplam Çin nüfusunun yüzde 1,6’sına denk gelen bu rakam 10 farklı etnik grubun toplamıdır. Şinciang Uygur Özerk Yönetim Bölgesi olmak üzere ülke geneline yayılan Müslüman nüfus diğer dinlere mensup vatandaşlarla bir arada barış içinde bir yaşam sürüyor. Türkler, İranlılar ve Araplar üzerinden Çin topraklarına gelen İslam, gerek kültürel ve gerekse de ticari ilişkilerle Çin kültürüyle harmanlanmıştır. Bugün bu sentezin en çarpıcı örneklerini Çin’de yapılmış İslami yapılarda gözlemlenebilir. Geleneksel Çin mimarisiyle farklı kollardan gelen İslam mimari üslubu Çin’deki İslam anlayışının en özgün yanlarından bir tanesini oluşturuyor.

İstikrarlı bir biçimde gelişen ve yükselen bir güç olarak Çin Halk Cumhuriyeti, pek çok konuda ülkemiz nüfusunun ilgisini çekiyor. Çin yalnızca ticari bir partner olarak sunduğu zengin imkanlarla değil pek çok alanda yaşadığı önemli değişim ve gelişimlerle de ülkemiz akademisyenlerinin ve siyasetçilerinin odak noktasındadır. “Çin’de İslam Sanatı” sanat tarihi, uluslararası ilişkiler, mimari, sosyoloji gibi farklı pek çok alandaki bilimcilerin ilgisini çekecek

Sayfa Sayısı: 176
Basım Tarihi: Temmuz 2020
Fiyat: 40 TL

İslam Tarihi Çin İslam Sanatı
Çin Mimarisi Literatür ve Kaynaklar
İslam Sanatı Camiler
Çin Mimari Üslubu Türbeler
İnceleme-Araştırma Mezarlıklar
Sosyoloji

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı