SANATTAN

Çocuklar Sigara İçerse?

Sigara içen çocukların rahatsız edici portreleri önemli bir mesaj veriyor!

Fotoğrafçı Frieke Janssens‘in “Smoking Kids” (Sigara İçen Çocuklar) adlı projesi görenleri adeta çarpıyor. Yaşları 4 ile 9 arasında değişen çocukları yetişkin stereotiplerine göre giydirip ellerine -elbette yapay- bir sigara tutuşturan Janssens, onların insanı hafifçe ürperten ve rahatsızlık veren portrelerini çekiyor. Fotoğrafçının bu seriyi hazırlamasına sebepse 2 yaşında Endonezyalı bir çocuğun sigara içtiği bir video olmuş.

Janssens “Sigara içmenin estetiği ve sigara içenlerin elleriyle yaptıkları o özel jestler inkar edilemez.” diyor. Bu çalışmasında ise çarpıcı “sigara içen çocuk” imajlarıyla sigara içmenin güzelliğiyle çirkinliği arasındaki çizgiyi görünür kılıyor. Farklı stereotiplere göre giydirilmiş bu çocuklar aslında onların yetişkinlerinde tam olarak hangi imajı görüp de özendiklerini anlatıyor. Bitik halde bir ev hanımı? Bir sinema yıldızı? Yoksa bir para babası mı?

Frieke Janssens sigara icen cocuklar 1Frieke Janssens sigara icen cocuklar 2Frieke Janssens sigara icen cocuklar 3Frieke Janssens sigara icen cocuklar 4Frieke Janssens sigara icen cocuklar 5Frieke Janssens sigara icen cocuklar 6Frieke Janssens sigara icen cocuklar 7Frieke Janssens sigara icen cocuklar 8Frieke Janssens sigara icen cocuklar 9Frieke Janssens sigara icen cocuklar 10Frieke Janssens sigara icen cocuklar 11Frieke Janssens sigara icen cocuklar 12Frieke Janssens sigara icen cocuklar 13Frieke Janssens sigara icen cocuklar 14

(www.nolm.us)

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı