KİTAP

‘Cumhuriyet’in Şairi Nazım Hikmet, Cumhuriyetsiz Şair Necip Fazıl’

Şair, denemeci, edebiyat düşünürü Özdemir İnce’nin ‘Cumhuriyet’in Şairi Nazım Hikmet, Cumhuriyetsiz Şair Necip Fazıl’ isimli kitabı Eksik Parça Yayınları’ndan çıktı.

Uzun yıllar Hürriyet’te köşe yazarlığı yapan ve 2012 yılında kovulan yazar, son yazısında ‘Türkiye öyle bir hale geldi ki Cumhuriyet’e, onun devrim yasalarına, kazanımlarına karşı olmak, aydın, demokrat, özgürlükçü ve daha liberal olmanın nişanesi oldu.’ demişti ve bu düşüncelerle AKP’yi destekleyip  entelektüel geçinenleri AKP’nin kağıt mendil gibi kullanıp atmasıyla haklı çıkmıştı.

İnce’nin son kitabı Cumhuriyet tarihinin iki farklı düşüncesinin idolü olmuş şairlerinin günümüz siyaseti üzerinden siyasetteki kılcal damarlarını göstermeye dönük. Kitap şairler karşılaştırması yapmak yerine; Cumhuriyet düşüncesiyle var olanla ayrıksı düşeni yan yana getirerek kimlere, niçin, ne adına işaret fişeği olabildiklerini anlatmaya çalışıyor.

Yazar kitabın önsözünde kitabı ile ilgili şunları söylüyor:

‘Amacım Nâzım Hikmet ile Necip Fazıl Kısakürek’i karşılaştırmak, yarıştırmak değil(di). Kitapta yer alan yazılar bu amaçla yazılmadı. Birbirlerinden bağımsız yazılar. Nâzım Hikmet ilgili olanlar  geniş bir zamana yayılıyor. Necip Fazıl Kısakürek yazıları ise belli bir zamanda bazı iddialara tepki olarak yazıldı.  Fakat bölüm başlıkları da zaten yazıların  amacını ele veriyor: “Cumhuriyet’in Şairi Nâzım Hikmet” ve “Cumhuriyetsiz Şair Necip Fazıl Kısakürek”. Demek ki iki şair de ayrı ayrı Cumhuriyet’in mihenk taşına vuruluyor. Bu doğru.

İki şair evrensel etika, poetika ve politikanın değerleriyle ayrı ayrı ölçülmekte. İkisi de “Dünya” ile karşılaştırılmaktadır ki ancak o zaman ikisinin de insan, şair ve yazar olarak gerçek boyutları ortaya çıkar ve çıkmaktadır.

Hangisi daha iyi şair? Bu, ikisinin karşılaştırılmasından ortaya çıkmaz. Bunun bir yararı da yoktur. Karşılaştırma, çağdaşları olan dünya şairleriyle yapılmalı. Çağlarının en büyük şairleriyle… Bugün bulundukları yeri saptayarak, geleceklerini görmek: Bu son derece önemli iş de evrensel etika, poetika ve politikayla  ilgilenen  bir şair olarak benim uğraş alanıma giriyor. Değerlendirmeyi bu ilgi ve donanımın bana verdiği yetkinin  nesnel sınırları içinde yapıyorum.’

Bir yerinden başlayıp tartışılacak bir konuyu enine boyuna irdeleyen Özdemir İnce, polemik yaratmak yerine anlamayı/anlamlandırarak tartışmayı öne alıyor. Bugünün Türkiyesi’nin siyaset arenasında olup bitenleri de anlamak istiyorsanız ‘Cumhuriyet’in Şairi Nâzım Hikmet, Cumhuriyetsiz Şair Necip Fazıl’ mutlaka okuyunuz.

Bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz: http://kitapdevrimi.com/magaza/kitap/edebiyat/cumhuriyetin-sairi-nazim-hikmet-cumhuriyetsiz-sair-necip-fazil-ozdemir-ince/

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı