Genel

Deniz Gezmiş Fotoromanında Hüzünlü Son

Ali Cabbar’ın 6 Mayıs’tan bu yana haftalık çevrimiçi tefrika halinde yayınladığı Deniz Gezmiş fotoromanının son bölümü 28 Ağustos’ta çıkıyor.   

Deniz Gezmiş’in hayatını anlatan “Aşk Olsun Çocuk”, her hafta binlerce okur tarafından cep telefonu ekranlarında okunuyor ve paylaşılıyor. Kitap, ismini ünlü şair Can Yücel’in Deniz Gezmiş için yazdığı”Mare Nostrum” (Bizim Deniz) şiirinden alıyor. Deniz Gezmiş’in idam edilişiyle biten fotoromanın son bölümü, 28 Ağustos Pazar günü yayınlanacak. 

Kitabın yazarı Ali Cabbar, görsel sanatçı olmasının da etkisiyle şekillenen bu çalışmanın kendi türünün ilk örneği olduğunu söylüyor. “Çevrimiçi medyada her zaman elektronik kitap bulunabiliyor ama her hafta devam eden, canlı yayın gibi yazılıp paylaşılan, eski deyişle ‘tefrika’ bir fotoroman örneği “Aşk Olsun Çocuk” dışında yok. Üstelik ücretsiz ve reklamlarla kesilmiyor! Ölümünün 50. yılında Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını bu sıra dışı eserle anmak ve tüm 68 Kuşağı gençlerine selam göndermek istedim.” 

Kitabın okurlar tarafından sevilmesinde, Deniz Gezmiş’in hayatı anlatılırken Türkiye ve dünya tarihinden referanslar verilmesi çok etkili oldu. Deniz’in ilkokulda okuduğu 1950’li yıllarda Amerikan yardımı süt tozunun suyla karıştırılıp öğrencilere zorla içirilmesi, tüm dünyayı etkileyen çocuk felci salgını sırasında Amerika’da -aynen bir kaç yıl önceki Covid salgını sırasında çoğu ülkede yapıldığı gibi- “uzaktan eğitim” uygulamasına geçilmesi, Avrupa’daki işyerlerinde maske takılmaya başlanması türü bilgiler sayesinde yaşam öyküsü farklı bir bağlama oturdu.

Kitapta Deniz Gezmiş’in oldukça hareketli politik mücadelesine ait daha önce yayınlanmamış bazı bilgiler de yer alıyor. Deniz Gezmiş’in yakın arkadaşı olan bir grup 68’linin Ali Cabbar’a gönüllü danışmanlık yapması sayesinde, Deniz hayranları daha önce bilmedikleri bazı konuları ilk kez bu kitapta bulacaklar. İsteyen okurlar, yeni sayıyı ve eski sayıların tamamını bu linkten okuyabilirler:

www.alicabbar.com/ask-olsun-cocuk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu