SANATTAN

DİRİMART NEW YORK ARMORY SHOW 2019’DA

Dirimart, bu yıl dokuzuncu kez katıldığı The Armory Show’da çağdaş sanatı temsil eden farklı kuşaklardan bir sanatçı seçkisini sanatseverlerle buluşturuyor. Galerinin Pier 94 727 numaralı standında Ayşe Erkmen, Mustafa Hulusi ve Nasan Tur’un işleri sergileniyor.

Ayse Erkmen Air_2015_mouth_blown_glass_7_pieces_dimensions_variable

Ayşe Erkmen büyük ölçekli ve sahaya özel yerleştirmeleriyle tanınıyor, estetik bakış açıları ve işlerinin kavramsal ve görsel bakımdan algılanış biçimleri de onun için önemli. Dünyaca tanınmış bir sanatçı olan Erkmen’in geleneksel yöntemlerle çalıştığı bir atölyesi yok. Erkmen işlerini, mimarlar, mühendisler, teknisyenler ve ustalarla üretiyor. Sanatçı Air işi için bir esnafın nefesiyle yaratılmış cam parçaları sipariş etti ve bu ince yüzeyler insan nefesini görünür kıldı. Erkmen bu işleri, küratör René Block’un 2015’te 44Moen, Askeby’de düzenlediği kişisel sergisi bağlamında üretti. Sanatçının bu By Nature başlıklı sergisi, doğal ancak sık sık ihmal edilen esinlere sahip
heykellerden oluşuyordu. Bu özel eserlerde Erkmen, bütün canlılar için hayati olan nefesi görselleştirmiştir.

Mustafa Hulusi Nature_Mysticism2_2018_oiloncanvas_60x80 inch

Mustafa Hulusi fuarda sergilenen yapıtlarında formlarla memleketi Kıbrıs’ın fauna ve florasından esinlendiği hipergerçekçi tasvirleri bir araya getiriyor. Muhteşem bir şekilde açmış çiçeklerin ve ağaçların fotoğraf gerçekliğindeki bu temsilleri bir yandan egzotiğe, öteki’ne ait simgeleri kullanırken, bir yandan fotoğrafı ve kitle iletişim araçlarını yeni bir bağlama oturtuyorlar. Sanatçının 1970’lerin saykodelik görsel dilinden ve on dokuzuncu yüzyılın doğa mistisizminden etkilenerek oluşturduğu yağlıboya tabloları New York’ta izleyicilerin karşısına çıkacak.

Nasan Tur Diamond_2017_Ed.1_5_fineartprintfixedonaluminium,framed_150x225 cm

Heykel, çizim, video, fotoğraf, performans, enstalasyon gibi geniş bir yelpazeden pratiklerle çalışan Nasan Tur, fuarda işleri gösterilecek bir başka sanatçı. Tur, toplumsal koşullarla üretim-değeriletişim ilişkilerine ve bunların iktidarla ilişkisine odaklanır. Sanatçı yaptığı müdahalelerle izleyiciyi bu ilişkileri yeniden düşünmeye yöneltir. Fuarda sergilenen Direniş Meydanları işinde Tur sosyal hareketler ve protestolarla hatırlanan meydanların basılı fotoğraflarını pek çok defa elle sıkar, böylece bu politik olarak yüklü mekânları belirli direniş hatıralarının dikkat çekici imajlarına dönüştürür. Bu şiddet edimi aslında hafıza karşısındaki zayıflığı göstermektedir. Tur bu performansı geçmişte, tüm dünyadan suikaste uğrayan gazetecilerin fotoğraflarına da uygulamış, böylece onların hep hatırlanacağını söylemek istemişti. Bu meydanlar bize ayrıca sosyal, etnik ve ekonomik adalet için atılan sloganları da hatırlatır ve tarihin unutulmaz anlarını canlandırır.

New York’un en büyük uluslararası sanat fuarlarından biri olan Armory Show’da 30 ülkeden 200’ün üzerinde galerinin katılımıyla yirminci ve yirmi birinci yüzyıllardan günümüze çağdaş ve modern sanat eserleri sergileniyor. Dünyanın en prestijli sanat fuarlarından biri olan Armony Show ilk olarak 1913 yılında New York’da düzenlendi ve 1994 yılından beri şimdiki haliyle sanatseverlerle buluşuyor.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı