MÜZİKSANATTANYENİ ÇIKAN ALBÜMLER

Doğan Ür’den yeni EP: “Sevsem Yeniden”

Çok yönlü sanatçı Doğan Ür’ün son çalışması “Sevsem Yeniden” 4 şarkıdan oluşuyor.
EP OnAir imzası ile yayınlandı.

İllüstrasyon dünyasının yakından tanıdığı, başta Yusuf İslam (Cat Stevens) projeleri olmak üzere birçok projede yer alan, ödülleri bulunan Doğan Ür, resim, heykel ve illüstrasyon çalışmalarının yanında, gitar ve piyano çalıp lead vokal yaparak sürdürdüğü müzik çalışmalarını 20 sene kadar müzisyen arkadaşları Beyaz Gölgeler ile devam ettirdi.

Sanatçının yerleştiği Eski Foça’da tanıştığı yakın arkadaşı Ersin Nakipoğlu ile birlikte Vazgeç İstanbul’dan ile Tatlı Küçük Kız isimli animasyon klipli hazırladığı şarkıları ve ardından da yine animasyon ve müziklerini kendi yaptığı In the city Hell ile Sevsem Yeniden isimli şarkıları yayınladığı EP’yi oluşturan şarkılar.

Çok yönlü nadir sanatçılarımızdan olan Doğan Ür’ün huzurlu romantik şarkılarına tüm dijital platformlardan ulaşabilirsiniz.

Polonyalı Sanatçı Monika Bulanda’dan Türkçe Parça: “Dur”

Doğan Ür Kimdir?

1964 yılında İstanbul’da doğdu. Çocuk yaşlarda başladığı resimli roman ve öykü çalışmalarını bazı arkadaşlarını da öykülerinde çizip oynatarak geliştirdi.

1982 -1987 yılları arasında Mimar Sinan üniversitesi Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik bölümünden mezun oldu.

Okul yıllarında A&D reklam ajansında çalıştıktan sonra Blue Jean dergisinde illüstratör olarak meslek hayatına devam etti.

Daha sonra serbest olarak çalışmaya başladı.

Çeşitli reklam ajanslarına illüstrasyon ve film afişi, Atlas dergisi, National Geographic, Mobidik, Gezi ve Tempo dergilerine de çok sayıda tarihi ve arkeolojik illüstrasyon ve harita çalışmaları yaptı.

Truva savaşı illüstrasyonu 2004 yılında National Geographic dergisinde kapak oldu.

2006 yılında HP firması için gerçekleştirdiği illüstrasyon çalışmaları konsepti ile beraber firma bünyesinde dünyada yılın işi seçildi. Ayrıca birçok çizgi roman çalışması Almanya da Schwer Metall, Tempo, RR çizgi roman, Mobidik dergilerinde yayınlandı.

Fotoğraf sanatçısı ve tarihçi Arif Aşçı’nın gerçekleştirdiği İpek yolu belgeseli için hazırladığı harita illüstrasyonu Seramik üzerine basılarak Çankaya Cumhurbaşkanlığı Müzesi’ne konuldu.

2004 yılında tanıştığı müzisyen Yusuf İslam (Cat Stevens) ile başladığı dostluğunu, öykü ve senaryosu Yusuf İslam’a ait olan Moonshadow müzikalinin illüstrasyonlarını yaparak sürdürdü.

Yusuf İslam’ın official web sitesi ve 2006 yılında çıkan An Other Cup ile 2009 yılında çıkan Road Singer albümleri için çok sayıda illüstrasyon çalışmaları da yaptı.

Yusuf islam’ın oğlu Muhammed İslam (Yoriyos)’ın albümü Bury My Heart At Wounded Knee için kapak illüstrasyonu yaptı.

2009 yılının aralık ayında Londra, The Royal Albert Hall konser salonunda Yusuf İslam konserinin sahne arkası illüstrasyonlarını yaptı.

2012 yılının 31 Mayısında Avustralya’nın Melbourne şehrinde sahnelenmeye başlayan Moonshadow müzikalinin sahne illüstrasyonlarını hazırladı.

2020 yılında (Cat Stevens) Yusuf İslam’ın hayatının anlatıldığı, çizimlerini Yusuf İslamın yaptığı, boyamalarını ise kendisinin üstlendiği 43 parçalık bir illüstrasyon serisi çalıştı.
Yine bu yıl içinde yayınlanan Tea for Tillerman 2 albümünün kapak renklemesini de yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu